| georgica112 a întrebat:

E tarziu sa ma apuc de sala de la 19 ani? Eu zic ca nu? Voi ce spuneti? Dar fara proteine si alte prostii... daca ma tin de ea (aproape zilnic) ....in 6-7 luni s-ar cunoaste ceva?

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu e niciodata prea tarziu sa te apuci de ceva.
Nu, la 19 ani esti inca tanar, nu vad de ce ar fi vreo problema sa te apuci de sala.
Sunt unii oameni care incep si mai tarziu, pe la 28-30 si nu au probleme (Am cunoscut oameni care aveau 30-35 de ani si mergeau la sala de putin timp).
Si da, daca mergi in fiecare zi, in 6-7 luni o sa se vada ceva diferentewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru MenInShadow):

Daca mergi in fiecare zi progresezi mai lent, NU mai rapid, asta e o greseala tipica de incepatori

| Cosmin86 a răspuns:

La 19 ani e cel mai bine, acum corpul tau produce testosteron in cantitati maxime si o sa ai rezultate.

1. daca te tii aproape zilnic te dezvolti mai lent, muschii cresc in zilele de pauza, fa si tu program normal ede 3 sau 4 zile pe saptamana

2. fara proteine muschii nu au din ce sa se formeze, ai nevoie de o cantitate de proteine mai mare decat un om normal, altfel faci exercitii degeaba.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimente ( care tot din mancare sunt facute ).

Sa ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine, din mancare + suplimente ( eu spre ex. am 5 mese din mancare si 1 din suplimente ).

Documenteaza-te, ce vrei tu sa faci impliac sa citesti destul de mult, nu e asa simplu tragi de fiare si cresc muschii ( decat un pic l ainceput cand nu esti obisnuit cu efortul ).

| OoAlexaOo a răspuns:

Nu cred ca este tarziu, insa sa stii ca nu-ti iese nimic daca mergi la sala, iar cand te intorci mananci cartofi prajiti, spre exemplu.

| galata1993 a răspuns:

Nu este tarziu deloc, fa sala normal "fara proteine" cum spui tu, la inceput. O sa vezi ca nu ai rezultatele asteptate fara "suplimente". Eu zic sa le incerci in timp. Noroc!