| Nevermindd a întrebat:

Eram foarte hotarata in ceea ce priveste viitorul meu. Voiam ( si cred ca inca vreau) sa merg la facultatea de psihologie. Mai am o luna si termin clasa a 12-a si totusi nu ma simt pregatita pentru facultate. Am impresia, sunt sigura de fapt ca nu gandesc prea "profund", nu inteleg multe lucruri. m-am uitat de exemplu la un film si efectiv nu-l pot intelege. Nu stiu daca este normal ce mi se intampla si daca sunt "demna" sa merg la facultate sperand ca acolo ma voi forma...Nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a... evolua intr-un fel. Vi s-a intamplat asta si voua? Astept pareri.

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Facultatea este locul unde te formezi, deci nu este nevoie sa fii pregatita pentru profesie ca sa intri la facultate. Faptul ca nu intelegi un film poate fi din multe motive si nu m-as grabi doar din exemplul asta sa trag o concluzie despre tine. Tin minte cand eram eu intr-a doispea si ma intrebam la care facultate de psihologie sa merg, ma gandeam si eu cu voce tare la meditatii ca la universitatea la care as fi vrut probabil va fi un nivel foarte inalt happy Tin minte ca profesoara de psihologie mi-a raspuns ca probabil o sa fiu dezamagita si ca de fapt studentii si unii profesori au si acolo o abordare superficiala. Dezamagita n-am fost, dar in mod sigur facultatile de psihologie de la noi nu sunt nici pentru genii, elitiste si inaccesibile oamenilor celorlalti. In functie de universitatea aleasa, mai ales la psihologie chiar as spune ca ai oportunitati de a "evolua" cum spui tu. Sigur, intuitia ta este foarte importanta si, daca nu te simti pregatita, exista optiunea sa te inscrii la facultate mai tarziu si sa iti folosesti un an sau mai multi pentru altceva: sa castigi experienta in munca, sa faci dezvoltare personala, sa calatoresti, sa te mariti, sa te distrezi - posibilitatile sunt nenumarate. Doar fii atenta sa nu te subapreciezi. Facultatea nu este atat de dificila, mai ales ca exista probe de admitere care in general tind sa fie cam la nivelul asteptat in facultate. Mult succes, orice ai decide! Daca pot sa te mai ajut cu vreo informatie anume, poti sa imi scrii mesaj.

3 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Secretul e că nimeni nu se simte pregătit. Nimeni. Totul o ia înainte fără tine și aia e. Ori rămâi în urmă, ori te agăți de ce mai apuci.
Ești demnă de orice vrea mușchiul tău. Baftă la facultă și la toate chestiile astea.
Posibil să nu fiu demn eu să-ți dau sfaturi, în cele din urmă.

| Fantastic7 a răspuns:

Daca nu ai inteles un film asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa urmezi facultatea de psihologie, de fapt, chiar nu vad nicio legatura.
Pentru a evolua ai nevoie sa acumulezi cat mai multe cunostinte, pe care sa le si intelegi, adica "sa digeri ceea ce inghiti", cunostinte pe care le gasesti, daca le cauti.

| CartoonN a răspuns:

Si eu am probleme de genul asta, inca nu stiu incotro.La psihologie m-am gandit si eu insa am alte probleme eu, exemplu: ce-o sa fac dupa psihologie? nu e o optiune in Romania.Nu-mi pun problema cum o sa ma descurc la facultate. Faptul ca tu vrei sa mergi la psiho pentru a te cunoaste mai bine, e un moft.Asta daca nu cumva tu sau ai tai au de ajuns de multi bani sa te intretina.Cand te gandesti la viitor, trebuie sa o faci constructiv, placerea in tara asta nu mai exista.Te stresezi prea tare, asta e problema ta. Uite... faptul ca ne-ai pus intrebarea asta arata stresul, cu cat te gandesti mai mult la un esec sau la ceva ce crezi ca poate n-ar merge cu atat mai mult acel lucru n-o sa mearga.Incerca sa fii mai lejera si lasa strofocarea...strofocarea ta e un stres si e inutila bai mai mult te trage in jos.
Sfatul meu e sa te indrepti spre ceva ce se cauta, ceva ce se plateste cat de cat bine...sa incepi sa lucrezi si abia apoi psiho.Repet facultatea de psiho e doar un moft.Iti urez bafta!