| ralucaralu a întrebat:

Este adevarat ca daca inhalezi par de pisica poti muri? eu de multe ori am aceasta senzatie ca as fi inghitit un par. e adevarat sau e doar un mit? specific ca am aflat asta doar de la parintii mei... mie mi se pare absurd.si sper ca am dreptate.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, da normal ca e un mit, nu ai cum sa mori de la u par de pisicahee hee... e prea de tot, stai linistita ca nu ai de ce sa iti faci griji, nu se moare chiar asahee hee...

| Chocolate a răspuns:

Posibil.....

| ATB a răspuns:

Nu mori stai linistit/a. poti face alergii de la parul de pisica daca este inhalat zilnic. sau f des. parca si boli ale plamanului. daca ai animale de la varste fragede. 3-4 ani.

| ralucaralu explică:

Eu sincer nu am mai auzit de operatii si chestii din cauza parului de pisica.de la voi aud prima data.in fine. daca voi ziceti.ciudath,.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@monyk16 tin sa te corectez. nu este un mit, din pacate este adevarat
parul de pisica fiind foarte subtire (si usor)este inhalat si se aseaza direct pe plamanii...la un moment dat inhaland prea mult par se formeaza ghemuri de par in plamani care ingreuneaza respiratia si tot odata oxigenarea completa a inimii si creierului...
acum 2 ani un verisor de-al meu mi-a murit (iubea animalele si avea 2 motani )... avea numai 8 ani sad sad la autopsia i s-au gasit plamanii plini de par de pisica crying crying crying matusa si unchiu (ca si toti cei care l-am iubit) nici pana in ziua de azi nu au reusit sa treaca peste lovitura ce le-a fost data de soarta. crying( crying iar cei doi motanii i-au dat spre adoptie imediat ce au aflat cauza decesului fiului lor crying crying

| flysky a răspuns:

Nu este un mit. Stiu o persoana care a fost operat din cauza parului de pisica. Monik16 si ATB va ofer o liniuta de par de pisica s-o trageti pe nas, sa vedem daca va gasim reci la morga sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai informati-va inainte sa dati raspunsuri atat de categorice. Nu se moare daca inhalezi par de pisica, problema e cu parazitii, de aceea e bine sa deparazitati periodic pisica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat, poti face de la posibilii paraziti ai pisicii chisturi pe plamani, dar sunt mai rare daca tii pisica curata, vaccinata, deparazitata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o pisica da 9 luni si mie mi-e frica de parul de pisica

| AdevarulSpecialist a răspuns:

Pai depinde de cati ani are pisica ta.
Daca are o luna 2, 3, 4,5,6,7,8,9 Este Extrem De Rar.
Daca are un an, 2, 3,4, 5,6,7,8,9 Se va intampla foarte des
Dar... da E Adevarat poti muri. Vei avea 2 variante:
1. sa te operezi.
2. Poate Exista o bautura care poate dizolva Parul De Pisica Dar Eu Nu CRED!
Daca Nu Vei Face Macar Prima Varianta poti muri
Poate Exista Un Test Ca sa afli daca ai inghitit un par dar eu nu am mai vazut
Se mai inghite Par De Om Pisica Se Elimina Si tot asa

| novaradio a răspuns:

Dragilor, parul de pisica nu poate fi asimilat in niciun fel de catre organismul uman. Pisicile regurgiteaza parul inghitit sub forma unor mici ghemuri de blana. In cazul oamenilor, situatia este cat se poate de diferita. Parul de pisica inghitit poate duce la formarea de chisturi in stomac sau plamani. Organismul uman incearca sa izoleze firul de par al pisicii "imbracandu-l" intr-un chist. Substantele din stomac NU dizolva firul de par al pisicii.

In plus, firele de par ale pisicii pot fi cu usurinta inhalate. Fiind usoare, plutesc la cel mai mic curent de aer din camera.

In cazul pisicilor cu blana foarte pufoasa, este necesar periajul zilnic cu perii speciale, ce capteaza firele de par moarte.