| laura_9178 a întrebat:

Este adevarat ca lamaia iti decoloreaza parul? :-D

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Sucul de lamaie se poate folosi si in combinatie cu samponul tau preferat pentru a schimba usor culoarea parului. Fiind foarte acid, sucul de lamaie decoloreaza natural parul, iar in combinatie cu un sampon hidratant pentru uz zilnic vei reusi sa obtii nuante inedite, pe care cu siguranta nu le gasesti la vopseaua permanenta din comert. La 250 ml de sampon, foloseste 6 linguri de suc proaspat de lamaie. Amestecul se aplica la fel ca si samponul obornuit, doar ca se lasa sa actioneze 20-30 de minute dupa aplicare. Pentru cele mai bune rezultate, stocheaza amestecul in frigider inainte de folosire.

Sursa: http://www.ifeel.ro/c_decolorarea-naturala-a-parului.html

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este prea acida ca sa dai pe cap numai cu lamaie. Ceaiul de musetel deschide nuanta parului, iar cu lamaie in apa de clatit se obtine un par moale, matasos si stralucitor.Acelasi lucru se obtine daca se pune in apa de clatit otet! Poti decolora foarte bine parul cu apa oxigenata!

| Malvina24 a răspuns:

Da este adevarat.Chiar in seara asta vazui la televizor un reportaj despre lamaie si despre cat e de benefica asupra sanatatii dar nu numai ci si in frumusete. Spuneau ca e ideala pentru parul gras pentru ca indeparteaza si chiar folosita frecvent reduce sebumul acumulat.De asemenea e buna si pentru ten(cateva picaturi de lamaie amestecate cu un galbenul de ou ajuta la combaterea acneei) eu voi incerca asta pentru ten pentru ca pare usor de folosit si vreau sa incerc si altceva.Eu mereu am folosit produse naturale pentru tenul meu(miere, ulei de masline, aloe, etc) am vazut ca produsele din comert(cremele) nu dadeau deloc roade.Iti doresc multa sanatate!

| KidoSmart a răspuns:

Da.foarte aadevarat...:*:*