| DyanneDolce a întrebat:

Este bine să mă epilez cu ceară pe mâini şi pe picioare? E adevărat că îmi vor apărea nişte bubiţe sau că mi se vor înroşi mâinile? Voi la ce vârstă v-aţi epilat pe mâini? Şi cu cât timp înaintea unui eveniment ar trebui să o fac? De exemplu,eu aş vrea să mă epilez într-o sâmbătă,până vinerea viitoare ar creşte la loc? Şi mai e adevărat că rămâne pielea aspră şi că părul va creşte mai mult, mai des şi mai negru? Mulţumesc!

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Ca sa iti raspund pe rand la intrebari:
1. Este bine sa te epilezi cu ceara, insa daca nu te deranjeaza prea mult, nu este chiar necesar sa te faci si pe maini, in special daca parul nu se vede atat de mult sau daca este putin.
2. Iti vor aparea, ceea ce este normal, insa in maxim 24 de ore vor disparea.
3. Nu ma epilez pe maini, insa ma epilez cam de la 12-13 ani.
4. Cu 24 de ore, ca sa iti treaca iritatia care apare in urma epilarii.
5. Daca te epilezi cu ceara, nu ar creste la loc, ci doar o mica parte. Oricum, daca te epilezi cu ceara, parul creste mai incet si mai rar.
6. Nu iti ramane pielea aspra. Se poate intampla asta doar in cazul in care ai piele foarte sensibilia, caz in care poti folosi o crema. Dupa epilarea cu ceara, parul creste mai incet (in 2 saptamani, de obicei) si ceva mai rar si subtire.