anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Este bun liceu. Al. Ioan Cuza Ploiesti? As dori sa dau la Stiinte sociale si as vrea sa aleg acest liceu. Ce imi puteti spune despre acest liceu? (cei care invata acolo) happy. Multumesc.happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt în clasa a XI-a la Cuza, la filologie-engleză. Liceul este unul dintre cele mai bune din județ, dar nu despre asta vreau să-ți vorbesc, pentru că statistici poți găsi oriunde. Ceea ce îmi place mie în mod special aici e atmosfera. Degajată, intimă. Te simți ca într-o mare familie, fără cutumele stupide din alte unități de învățământ. Profesorii (desigur, cu mici excepții) folosesc modalități moderne de predare, fără obișnuitul predat timp de 50 de minute, după care să faci febră musculară la mâna dreaptă. De exemplu, când la istorie am ajuns la capitolul U.E., am participat pe online, în timpul orelor, la câteva concursuri pe această temă cu elevi din Germania, Italia și Lituania. Toate sălile de clasă dispun de computer și de video-proiector, care îmbunătățesc actul învățatului.
O să-ți placă aici, crede-mă! Când am venit, în clasa a IX-a, nu cunoșteam pe nimeni, dar mi-am făcut imediat prieteni și, chiar dacă sună clișeic, locul acesta mi-a devenit a doua casă.
P.S.: Dacă mergi la una dintre clasele de uman, o să o ai ca profă de latină pe Gabriela Brașov, un om minunat și un profesor de excepție, care pe mine m-a marcat definitiv.

0 răspunsuri: