| anonim_4396 a întrebat:

Este ok daca te izolezi si renunti la social media? Sunt mai multe avantaje decat dezavantaje? Dar daca renunti la toate viciile pe care le ai?

3 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

1.In mod clar sunt mai multe avantaje dacă renunți la social media.
Pe social media se pierde timp prețios iar cu timpul pe care îl pierzi pe social media poți faci multe lucruri productive cum ar fi:să faci sport, să citești cărți, să îți îmbunătățești viața socială din realitate sau să înveți o meserie noua.
Nu cred că ar fi bine să renunți de tot la social media.In schimb ar trebui să îți pui niste limite că sa nu pierzi timp aiurea.
Dar poți să folosești și lumea virtuala într-un sens util.Adica să îți structurezi Facebookul sau Insta după preferințele tale astfel încât să nu mai vezi ce bazaconii postează alții.
Uite, eu de exemplu, mi-am structuat Facebook-ul sa primesc știri sportive, politice, chestii legate de animale și peisaje naturale.Si așa nu mai vad ce postează unele pițipoance sau in ce vacanta sau petreceri se mai duc unii.
2. Daca vrei să renunți la vicii asta e foarte bine.
Dar lupta cu viciile e grea, trebuie multa perseverență și răbdare că sa poți scăpa de viciile care îți opresc evoluția.
In principal renunțarea la vicii e o idee foarte buna.

| goguPatent a răspuns:

Să renunți la social medial nu înseamnă să te izolezi. Poți foarte bine sa socializezi in modul sănătos, adică fata in față

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai multe avantaje. Cunosc persoane care nu au cont pe nici un site de social media și sunt mult mai fericite.

La vicii, da. Trebuie să renunți la toate, căci dacă nu, până la urmă te vor distruge ele pe tine.