| Doarunaltutilizator a întrebat:

Fiecare tara din lume are si multe avantaje dar si multe dezavantaje,adica nu e nici mai rau dar nici mai bine dar parca in Romania sunt mai multe dezavantaje decat avantaje daca traiesti aici, de acord_

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Aproximativ. Sunt cu putin mai multe avantaje afara sau mai multe dezavantaje aici. nu stiu exact. nu am analizat. depinde de pretentiile fiecaruia. daca doresti sa te muti definitiv,cauta tara a carei cultura te reprezinta,cu care rezonezi, sa spun asa... unde consideri tu ca e traiul mai bun, mai frumos. Le inveti limba, obiceiurile si traiesti ca un om normal! Nu uita sa faci bine, asta e important! cauta sa dai raspunsuri oamenilor care au nevoie de ajutor! Sanatate!

| Doarunaltutilizator explică (pentru Donsavas):

Mersi mult, si tu la fel sa ai sanatate.

| Donsavas a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Funda? iti multumesc oricum pentru apreciere! sa dea D-zeu ca ''acasa'' sa fie oriunde iti doresti tu happy

| Doarunaltutilizator explică (pentru Donsavas):

Asa sa fie.

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E o țară de rahat însă dacă duc o viață de rahat sunt conștient că nu e vina strict a țării, culmea.

| Doarunaltutilizator explică (pentru T0T):

E vina politicienilor si a altor oameni din ea care o strica pentru interesul lor.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ce pot zice, ei o strică oarecum căci sunt niște trădători, egoiști și corupți care ne induc așa o stare de nostalgie pentru ce a fost în perioada aia de rahat numită comunism căci acum culmea, parcă este și mai rău! Nu știu ce ar fi făcut tovarășu' însă din ce susținea la adunarea europeană, voia să ne aducă în democrație( a avut un discurs foarte bun și a expus iluzia democrației). Acele sacrificii suferite de populație(care au fost principalul aspect negativ al acelei perioade) au fost pentru a plăti datoriile țării însă acum avem chiar mai multe datorii din care nici tovarășu' dacă ar învia din mormânt nu ne-ar mai scoate și că nu aveam destule se trezește boul ăsta de președinte care vrea să dea uitării datoriile nemților față de noi. Suntem o colonie, nu avem viitor independent și strălucit. Sunt conștient de asta dar totuși cred că viața noastră nu e influențată așa mult de țară cât e influențată de noi înșine și de cei din jur.

| Dismally a răspuns:

Depinde cu ce este comparata. Fata de tarile din vest Romania este in urma, dar gandeste-te la alte tari, cum ar fi unele din America de Sud, Africa, chiar si in Europa sunt destule exemple: Belarus, Ucraina, Georgia, Azrebaidjan etc. Sunt multe tari in care chiar nu ti-ai dori sa traiesti, deci in Romania este acceptabil, nu este atat de bine cum ne-am dori noi poate dar nu poti spune ca avem mai multe dezavantaje decat ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat.
Din moment ce traiesti in tara asta si ai vazut pe viu cum arata normal ca iti pare ca are mai multe defecte.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Da,asa e dar uite si tu.
Sa iti enumar dezavantajele tarii mai intai.
-Economia e la pamant in mare parte.
-Tara asta e plina de tigani bisnitari si de manelisti care se dau smecheri sau smart-doi si de batausi care nu stiu decat sa dea cu pumnul.
-Tara noastra nu prea e vazuta cu ochi buni in Europa,fie suntem luati drept hoti,fie tigani,fie inculti.
-Ca sa nu mai vorbim de parasutele de la noi unde sunt destule.
-Invatamantul e varza, numai profesori comunisti si batrani si elevii, niste pramatii.
-Orasele sunt murdare, peste tot pe unde mergi vezi tigari pe jos, gunoaie.
-Populatia tari scade incet iar peste vreo 20 de ani cam asa poate chiar mai putin o sa fim 16 milioane de locuitori.
-Traim intr-o tara unde altii care nu au nici buletin beau fie bere sau fumeaza ca prostii.
Da, aici mai e ceva de adaugat_

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Atunci poti sa te duci in Rusia, tot n-o sa-ti fie mai bine.
Locuiesti aici si vezi mai bine defectele, la fel si cum iti vezi propriile defecte.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Si acum avantajele.
-Avem si noi multe locuri turistice care ii incanta pana si pe straini unde totul e plin de vegetatie si fara nici o urma de poluarea si totul e frumos in natura.
-Avem unele dintre cele mai mari si frumoase biserici din Europa.
-Avem si o mancare buna.
-Avem a doua cea mai mare cladire administrativa din lume dupa Pentagon.
-Tara noastra este una dintre cele mai religioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu e un avantaj ca sunt religiosi.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Aha rusii la capitolul bautura ii intrec pana si pe romani, ciar si asa aia sunt cu mult peste nivelul nostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Https://ro.wikipedia.org/......_de_alcool
Macar suntem pe locul 5

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Ma rog aici parerile sunt impartite dar nu putem sa ii obligam pe toti sa creada in religia ortodoxa sau orice alta religie de pe pamant.