Esti pasionat de fotografie? Hai la concurs si poti castiga o invitatie la Cursul de Fotografie pentru incepători!

Daca hobby-ul tau este sa fotografiezi orice iti iese in cale, atunci avem solutia potrivita pentru tine. Impreuna cu prietenii de la Fundatia Calea Victoriei ti-am pregatit un concurs prin care poti castiga o invitatie la Cursul de Fotografie pentru incepători.

Tot ce trebuie sa faci este sa ne spui de ce ai vrea sa participi la curs si ce ai dori sa inveti acolo, astfel incat pasiunea ta sa nu ramana la stadiul de dorinta.

Lasa-ne mai jos raspunsul tau pana pe 18 februarie cand vom selecta castigatorul invitatiei. Varsta minima pentru participare este 14 ani.

Cursul de fotografie incepe pe 6 martie si se va desfasura astfel:

Ziua 1: Functii de baza ale aparatului

Ziua 2: Utilizarea aparatului foto: masurarea luminii si blocarea expunerii, folosirea corecta a sistemului de AF

Ziua 3: Tipuri de lumina

Ziua 4: Compozitie si incadrare

Ziua 5: Teorie – Adobe Lightroom. O trecere prin functiile de baza ale developarii digitale (procesarea imaginilor in format RAW) in care se va prezenta structura de corectare, reglare si accentuare a unei imagini, rapid si eficient.

Daca ai deja un aparat foto cu functii manuale, e bine sa-l aduci la curs, ca sa inveti setarile necesare pe aparatul pe care-l folosesti de obicei.

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Vârsta minima...ok.
Dar care e varsta maxima?! big grin

| Iote a răspuns:

De ce sa particip la curs? Normal, pentru a invata. Ce? Tot ce se poate, ce ofera cursul. Pentru ca talentul nu se invata la curs. Dar tehnicile sunt utile. Foarte utile. Am vazut multe fotografii care ar fi fost frumoase daca autorul ar fi fost atent macar la incadrare. Chiar aici pe site am vazut multe intrebari de genul: "ce aparat face fotografii frumoase?". Acelor tineri le-ar trebui o initiere in fotografie, sa inteleaga ca ochiul face fotografia, si nu aparatul. Aparatul, doar transpune imaginea pe un suport neperisabil.
Din pacate, nu locuiesc in Bucuresti si nici nu as avea unde sa ma cazez fara mari cheltuieli.

| RAY a răspuns (pentru Iote):

Totul are un inceput, daca nu incerci de unde sa stii ca nu ai talent?

| Iote a răspuns (pentru RAY):

Adevarat.

| Iote a răspuns (pentru RAY):

Https://imgur.com/a/eY2aYlU
Asa-i ca am nevoie de mai mult decat un curs?

| gogu220 a răspuns (pentru Iote):

Bună Lote. Văd că ai răspuns la multe întrebari iar destul de multe chiat sunt apreciate. Poate dacă nu dezactivai *prieteni* sau *mesaje* îţi spuneam în privat că poţi gasi o camera prin Bucureşti dacă chiar îţi doreşti acele cursuri de fotografie, care nu pot dura foarte mult. Ca să nu mai zic că poţi fi bona unui copil şi poţi avea după amiaza câteva ore libere pe zi pentru aceste cursuri.

| Iote a răspuns (pentru gogu220):

Multumesc.

| gogu220 a răspuns:

Mulţumesc. Foarte interesantă informaţia. Am găsit şi adresa si numerele de telefon şi chiar mai multe informaţii depre Fundaţia Calea Victoriei. Am văzut şi pe you tube cum se prezintă. Chiar foarte frumoasă şi bine realizată prezentarea. Mă şi întrebam nu cu mult timp în urmă dacă o exista aşa ceva in Bucureşti.

| acerr a răspuns:

Cand se mai tine?

| TPU.ro explică (pentru acerr):

Buna,

Cei de la Fundatia Calea Victoriei au tot timpul cursuri. Intra pe pagina lor pentru a afla mai multe. Cand vom avea un nou concurs cu ei, el va fi promovat in comunitate.

Zi buna,
Cristina, TPU.ro