| LanguageMaster a întrebat:

Eu am început anul I de facultate şi sunt în săptămâna a doua,dar colegii mi se par cam reci la început.
M-au adăugat în grupa de Facebook şi Whatsapp, dar deocamdată nimeni nu mi-a cerut prietenia pe Facebook.
De ce?

13 răspunsuri:
| Staind a răspuns:

Esti in saptamana a doua...
O sa-nceapa poftele imediat.

| LanguageMaster explică (pentru Staind):

Cum adică?

| Staind a răspuns (pentru LanguageMaster):

Formularea ta "sunt in saptamana a doua" a sunat de parca ai fi insarcinata, asa din primul an. Ceea ce m-a amuzat.
Asa ca am facut o gluma.
Pe care am explicat-o.
Deci nu mai e o gluma.
E ceva ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rar se formeaza o prietenie in facultate, prima saptamana a fost la fel si la mine cand am inceput liceul anul trecut. Asteapta pana te adaptezi daca nu reusesti da-le tu cerere discuta cu ei probabil n-ai interese comune cu ei sau probabil nu sunt interesati de prietenia ta ( putin probabil ca esti un om inteligent ). Da-le tu cu siguranta o sa-ti accepte. Mult succes cu facultatea

| missfatadelatara a răspuns:

Dă-le timp sa te mai cunoască, intra și tu în vorba cu ei, propune sa ieșiți.

| LanguageMaster explică (pentru missfatadelatara):

Deci aşa este la începutul facultății?

| missfatadelatara a răspuns:

Mai ai și tu răbdare o săptămână 2.
Dacă nici atunci, atunci nu ești dorit/a.

| leapșa a răspuns:

Asteapta si tu putin pana se acomodeaza toti. Multi se plang ca sunt departe de casa, de iubiti/te, de familie etc.
Cu cat esti mai mare cu atat mai greu iti e sa-ti faci prieteni. Tot ce poti face e sa astepti.

| LanguageMaster explică (pentru leapșa):

Nu sunt chiar asa de mare.
Am doar 20 de ani.

| leapșa a răspuns (pentru LanguageMaster):

Am inteles asta, dar la varsta asta nu se formeaza prieteniile asa usor ca la 14-15 ani aka liceu.

PS: multumesc pentru vot.

| asdfq a răspuns:

Este pur si simplu din cauza faptului ca in facultate nu prea intereseaza pe nimeni cu cine devine prieten pentru aia 3 ani. fiecare isi vede de ale lui.
in plus oamenii sunt mult mai selectivi iar daca e o facultate de tip info, oamenii sunt mai introvertiti
de altfel nu te poti astepta sa te imprietenesti cu toata lumea, e absurd

| LanguageMaster explică (pentru asdfq):

Eu sunt la drept.

| asdfq a răspuns (pentru LanguageMaster):

Bafta atunci in a-ti face prieteni printre oamenii de genul