| anonimul0724 a întrebat:

Eu am ore dupa masa(clasa a 9a).
Si imi e foarte greu dimineata sa invat.
Si seara ajung undeva la ora 21:00 acasa, pana mananc etc.
Dimineata la 8:00 cand imi pun ceasul sa sune sa invat, nu stiu cum sa va explic am o lene in mine de nu ma vad, nu-s concentrat deloc pe ce invat imi ia 20minute sa invat 3 randuri, chiar nu stiu ce am.
Credeti ca e ok sa beau o cafea inainte de a invata?
Vreau sfaturi bune.
Va multumesc frumos, dau funda si multa sanatate!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci sa te trezesti la 7 dimineata si sa faci un pic de gimnastica ca sa iti revii si sa te trezesti complet. Cafeau nu-i indicata copiilor si adolescentilor, ca da palpitatii si-ti complica sanatate.
Spui ca ajungi acasa pe la 9, mananci, mai stai un pic, faci un dus si la 10 cel mai tarziu, esti in pat, la somn.
De la 10 seara si pana la 7 dimineata sunt 8 ore zdravene de somn, suficiente pentru tine sa te trezesti proaspat si sa poti invata.
Dar nu uita, fa sport dimineata macar 15 minute si te trezesti imediat, devenind foarte activ mental, inca sa poti invata si asimila tot ce citesti.

2 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Creierul tau nu se "trezeste" complet deodata ce te trezesti. Cafeaua nu este indicata minorilor, poate afecta sanatatea. Incearca cand te trezesti dimineata sa faci putin sport, s-a demonstrat ca niste flotari dimineata pune corpul intr-o stare destul de activa chiar daca tii somn de mori te trezeste instant.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Cu timpul creierul tau se va obișnui cu acest program si va răspunde afirmativ. Fa un program de ex te trezesti la 8 mănânci te dezmeticesti deschizi geamul iar abia apoi te poti apuca de invatat. Mănâncă un fruct înainte/ un ceai. Făcând asta zi.de zi te vei obisnui repede