| anonim55555555555 a întrebat:

Eu cred ca... banii nu aduc fericirea Voi ce vredeti? Cele mai bune argumente pro sau contra

7 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Hei,nu sunt insetata de bani,insa cred ca banii mentin fericirea,nu neaparat ca ti-o aduca. Poate nu esti implinit pe plan sentimental,nu ai un prieten ori sot, nu ai copii etc, depinde de la caz la caz, unii nu doresc sa se casatoreasca ori sa aiba copii, dar pot compensa aceste goluri din vietile lor printr-o implinire pe plan profesional.Eu sunt de parere ca atunci cand ai o meserie buna, o faci cu placere, esti mandru de ceea ce ai reusit sa realizezi prin inteligenta ta si nu cu ajutorul banilor pe care i-ai primit de la parinti, cu siguranta rezultatele nu intarzie sa apara.O sa ai si bani, o sa ai o situatie economica instarita.In plus, tine cont de faptul ca in ziua de azi ai nevoie de bani sa supravietuiesti. Daca te confrunti cu o problema de sanatate, nu stiu ce noroc vei avea sa gasesti un medic care sa aiba grija de tine fara sa primeasca o suma considerabila de bani in schimb.Nu trebuie sa fii un vanator de bani, sa consideri ca totul se invarte in jurul lor, dar nici sa neglijezi acest aspect.Pe de alta parte, desigur ca atunci cand ai prea multi bani nu stii ce sa faci cu ei, de multe ori iti pierzi familia pentru ca ai vazut unul/una mai bun/a decat ce ai tu acasa si"iti fug ochii" imediat.Altii,cand au bani, vor mai multi, intra in tot felul de afaceri ilegale si minciuna are picioare scurte, astfel ca pana la urma vor fi descoperiti si nu vor mai beneficia de averea obtinuta prin astfel de mijloace.Multi s-au sinucis cand n au mai avut aceeasi situatie materiala, erau obisnuiti sa traisca pe picior mare, iar cand au decazut, chiar daca foarte putin, au considerat ca e sfarsitul lumii pentru ei.De aceea, cel mai bine e sa-ti castigi banii prin munca cinstita, sa pastrezi o oarecare masura in toate, sa nu faci abuz de nimic, iar astfel de incidente nu vor avea loc.

| OldSoul a răspuns:

Ceea ce cred eu, se regaseste in melodia aceasta https://youtu.be/b_QI94xu36s
Eu zic ca nu se poate sa ai si bani sa fii si fericit.

| peperonies a răspuns:

Banii nu aduc fericirea? dar cine o aduce?

| drogh a răspuns:

Banii nu aduc niciodată fericirea, în schimb ei o întreţin. Dacă nu ai nişte hârtii verzi în buzunar eşti desconsiderat de toţi şi tratat drept ultima cârpă, un om banal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că da.Nu degeaba se zbat toți să-i aibă.Ai nevoie de bani iar unii (eu) ar putea trăi bine mersi singuri înconjurați doar de lucruri materiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aia se bucura lumea cand au telefoane noi, haine noi, orice rahat nou, ca banii nu aduc fericirea. aduc si inca cum.

| Katherine20 a răspuns:

Bună!
Într-adevăr banii nu aduc fericirea, dar totuși avem nevoie de ei pentru hrană, îmbrăcăminte, casă, să ne plătim facturile etc.Dar nici să ai prea multi nu e bine, căci după aceea devii dependent de ei și multi vor fi prieteni cu tine doar pentru bani, interese.Multe familii se dezbină din cauza banilor.Au și banii importanta lor, căci fără ei nu am putea trăi dar sunt lucruri mai importante gen sănătatea, familia, dragostea, bunătatea, prietenia adevărată.
Cred că banii sunt importanți pentru a avea un trai ok și decent happy