| qieiqpalz a întrebat:

Eu de cand am vb urat cu mama acum 3 zile am patit doar lucruri ciudate.M-a lasat un prieten vechi, inainte vorbeam zi de zi acum cand merg la el sa vb ma evita, profesorii ma evita, eu nu stiu ce sa mai fac. Toata lumea incearca sa ma evite pe cat posibil si in online si in real si nu stiu de ce il tot visez pe prietenul ala al meu si in fiecare seara visez cate ceva. Oare ce ar trebui sa fac? Sa imi cer scuze nu?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):
TOATE RELIGIILE CRESTINE, ABSOLUT TOATE, trebuie sa propovaduiasca invatatura lui Iisus si nu o dogma facuta de ei. Eu nu propovaduiesc o dogma facuta de mine, propovaduiesc Evanghelia, asa cum a facut si Iisus si apostolii fara ca sa fie invinuiti de dezbinare

iisus nu a facut nici o evangelie

| RAY a răspuns:

Acum 32 minute | Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):
Uite ce am raspuns eu la intrebare :
"Eu cred ca fiecare om trebuie sa se dezvolte din punct de vedere fizic, intelectual, si sufletesc. Daca reuseste cineva sa atinga un nivel ridicat in aceste domenii, atunci va fi permanent inconjurat de prieteni, nu multi dar buni!"
Ti se pare ca este vorba de religie?

dar sufletesc ce inseamna nea mircea?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cum hoc ergo propter hoc.

| Mircea08 a răspuns:

Eu cred ca fiecare om trebuie sa se dezvolte din punct de vedere fizic, intelectual, si sufletesc. Daca reuseste cineva sa atinga un nivel ridicat in aceste domenii, atunci va fi permanent inconjurat de prieteni, nu multi dar buni!

| unvecin a răspuns:

Nu știu dacă întâmplările au legătură, dar indiferent dacă da sau nu trebuie:

1. Să-ți pară rău pentru păcatul în sine (nu neapărat pentru consecințe)
2. Să-ți ceri iertare de la mama ta. (N-are nicio valoare că mărturisești o greșeală altor oameni decât celor pe care i-ai jignit.)
3. Te rogi lui Dumnezeu să te ierte și să-ți dea putere să nu mai repeți păcatul (călcarea poruncii a V-a care îți cere să respecți părinții).

(Recomand „Calea către Hristos" de Ellen G. White. Din punctul meu de vedere e cea mai bună carte care explică pocăința și mântuirea. O găsești aici în mai multe formate: https://ellenwhiteaudio.org/ro/calea-catre-hristos/)

| qieiqpalz explică (pentru unvecin):

Nu imi pare rau..adica a meritat m.a enervat

| Mircea08 a răspuns (pentru unvecin):

De ce propovaduiesti o dogma si nu Evanghelia? Calea catre Hristos este EVANGHELIA nu Ellen White, iar calea spre mantuire este Hristos nu Ellen White. Nu e bine sa propovaduiesti o alta invatatura :
"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei. Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 16/17, 18)

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Ei bine, tu nu faci dezbinare, pentru ca secta ta are un singur membru.

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

TOATE RELIGIILE CRESTINE, ABSOLUT TOATE, trebuie sa propovaduiasca invatatura lui Iisus si nu o dogma facuta de ei. Eu nu propovaduiesc o dogma facuta de mine, propovaduiesc Evanghelia, asa cum a facut si Iisus si apostolii fara ca sa fie invinuiti de dezbinare

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Ellen G. White era o schizofrenica sectanta care a copiat la greu si nu sa adeverit nimic din ce vedea ea https://ro.wikipedia.org/wiki/Ellen_White

| suntserios a răspuns (pentru unvecin):

Asta s-a certat cu maica sa, da trebuia sa apara niste destepti pe aici care sa zica ca lui dumnezeu sa ii ceara iertare. Ce spanac de treaba are dumnezeu in ecuatie daca el s-a certat cu maica sa?

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Altul, asta zice ca s-a certat cu maica sa si tu ii dai cu evanghelia. Pentru voi nu exista alteceva pe lume decat religia.

| unvecin a răspuns (pentru suntserios):

Autorul întrebării a preferat un răspuns religios. Putea să posteze la Familie și relații în caz contrar.

Fiecare om e copilul lui Dumnezeu. E categoric necesar să-ți ceri iertare celui pe care l-ai jignit (îmi amintesc că am specificat, nu puteam să omit un element esențial), dar asta nu rezolvă păcatul tău - dacă vrei iertare o ceri, te pocăiești.

Mai detaliat în cartea pe care am recomandat-o. Sunt sigur că n-a fost citită de vecinii de aici, după felul în care au reacționat.

Oameni buni, mi se pare firesc să recomanzi o carte care răspunde la o problemă într-un mod detaliat. Cel puțin, prefer să primesc astfel de răspunsuri - texte pe care să le pot verifica, ceva mai mult decât niște opinii de moment. Dacă a plagiat, trebuie să fie undeva cartea originală... când o găsiți spuneți-mi și mie, vreau să o citesc.

Pace tuturor. Dacă preferați, pot să spun idei și fără să vă trimit la surse... happy

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Uite ce am raspuns eu la intrebare :
"Eu cred ca fiecare om trebuie sa se dezvolte din punct de vedere fizic, intelectual, si sufletesc. Daca reuseste cineva sa atinga un nivel ridicat in aceste domenii, atunci va fi permanent inconjurat de prieteni, nu multi dar buni!"
Ti se pare ca este vorba de religie?