| Geo567 a întrebat:

Eu nu stiu la ce profil sa ma duc. Acum poate vreti sa o bagati pe aia "du-te unde iti place, mate-mate-info, romana-filo bla bla bla laughing ", insa la mine problema majora e ca nu imi place niciuna. Nimic. Toate sunt egale, neutre. Engleza asa putinel dar nu cine stie ce. Ma descurc la toate, sunt buna la toate (suna putin a lauda, dar chiar vorbesc serios). Ma gandeam sa ma duc la filo, mai mult incurajata (mai bine zis fortata) de parinti si nici nu ma prea interesa asa ceva inainte (sunt acum in clasa a 8-a din pacate). Dar dupa m-am gandit la mate-info pentru ca la liceul unde vreau profesorii cei mai buni predau la mate info. Ma rog, nu ar fi profesorii motivul principal. Ar mai fi si cativa "factori" pentru care as vrea la un astfel de profil, insa nu e legat de faptul ca mi-ar placea matematica in mod deosebit. Parca daca m-as duce la filo, am putin impresiea ca m-as cam plictisi. Vreau sa lucrez, sa scriu, sa invat, vreau activitate laughing. Si pentru asta m-as duce la mate info. Insa acum m-am gandit "ba, da' daca e matematica aia asa de grea si nu iau bacul/umplu catalogul cu 2-uri?". Daca mi-as face temele mi-ar fi greu? Adica de ce considerati ca e grea matematica de la mate info(sau stiinte)? Ca e mult de scris/ invatat sau ca e grea de inteles, n-are logica? Sau daca nu inveti niste alea nu mai intelegi nimic? Acum parintii mei vor sa ma duc la filo si au cam inceput sa ma sperie cu cateva exemple de genul "X a luat 9 si in examen si s-a dus la mate info. Acum se chinuie cu meditatii si se bucura cand ia mai mult de 5". Recunosc, sunt putin influentata si de colegi. Toata lumea- mate-info. O fata foarte desteapta de la mine din clasa a zis ca vrea la filo (vrea sa se faca avocat din cate am inteles eu) si a sarit pe ea un profesor (au astia doi o relatie de pupat in fund reciproc) ca "de ce vrei la filo? Eu te stiu esti un elev de 10, de ce vrei la filo cand poti sa intri cu usurinta la prima clasa de mate? Te duci la aia..." si mna parca cand te gandesti sa fii in grup cu "aia" nu iti mai vine sa te duci acolo. Avand in vedere tooot romanul asta ce imi puteti zice? (In special daca stiti sa raspundeti la intrebarile alea legate de matematica)

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Daca nu iti place in mod expres matematica, du-te la filo. Nu e rau, si oricum, daca te razgandesti intre timp poti sa te transferi si/sau sa urmezi o facultate in alt domeniu.

1 răspuns:
| Geo567 explică:

Pai cred ca pot spune acelasi lucru despre tine din moment ce eu nu ti-am facut nimic si tu te trezesti asa din senin.