| ralucaralu a întrebat:

Imi place romana, engleza si nu m-am hotarat inca la ce profil sa ma duc...ma voi duce la un liceu bun.si ca posibilitate m-am gandit la filologie. dar vreau totusi si matematica am inteles ca la filo nu se prea face.La stiinte ale naturii nu vreau sub nici o forma pentru ca nu imi place deloc deloc chimia si fizica, la sociale am auzit ca e prea slab iar la mate-info nici nu ma gandesc la posibilitatea asta... ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Kassandra1408 a răspuns:

Poti alege filo-bilingv la sfarsitul liceului vei avea cea mai mare medie, garantat peste 9, 50.Profii sunt de treaba si te inteleg, numai ca uneori e cam mult de tocit, dar te obisnuiesti repede, in plus ai sansa de a participa la mai multe concursuri scolare, conferinte si olimpiade si lumea va stii ca esti o eleva buna.

| costyn162 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa-ti spun.Preferintele tale sunt cam impartite.Si cred ca nu exista posibilitatea sa ti le indeplinesti pe toate. Daca iti place foarte mult romana si libile straine te duci la filologie dar daca alegi aceasta optiune din clasa a 11-a nu mai faci deloc matematica... Daca alegi real faci matematica foarte multa dar si romana in aceeasi masura; insa de asemenea faci foarta multa chimie, fizica si biologie care ai zis ca nu-ti plac...Deci chiar nu stiu ce solutie exista...Ar trebui sa ceri si parerea dirigintului sau a unui profesor de incredere...

| Monique_3125 a răspuns:

Eu iti zic sa mergi la uman...eu sunt la uman si e fff bine, faci matemamtica destul de multa...si e mult mai usor decat la mate-info sau stiinte ale naturii...la aceste 2 profile din urma vei fi foarte ocupata(cu toate ca esti la profil real tot va trebui sa citesti pentru romana, pentru istorie), pe cand la uman e viaata...citesti la romana...si la mate nu`ti da exercitii suplimentare sau altceva...happy

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Si la filologie faci matematica cam atat cat iti trebuie, iar tu, fiind priceputa la engleza si romana, te vei descurca la filologie bilingv.La mate-info, matematica e mai dificila si o sa ajungi sa faci 7 ore pe saptamana de informatica, 3 de fizica(care am inteles ca nu iti placetongue), iar romana nu va fi asa cum probabil tu vrei. Du-te la filologie bilingv!

| aisha01eu a răspuns:

La stiinte sociale e foarte bine. Faci si mate, ma rog nu prea mult, dar si romana sau lb straine. Asta daca iti plac istoria si geografia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se saluta francezii

| cristal a răspuns:

Nu doar la filologie nu, poti sa mergi doar la ce materi esti mai buna? da romana si engleza poti alege ce liceu doresti ca oricum rezultatele se vor vedea la facultate unde vei merge? bafta

| carinelu a răspuns:

Mi se pare ca esti cam indecisa, eu as zice sa mergi la mate-info, eu is la filo, nu m-am dus la mate-info pentru ca nu imi placea matematica f mult, acum imi pare rau ca nu m-am dus, daca mergi la mate-info intensiv englez o sa faci romana si engleza la fel ca si la filo, doar ca mai ai si materiile realiste, la filo numai faci mate, chimie, fizica, bio din clasa a 11...tongue