| Alyna15 a întrebat:

Exista locuri de munca pentru copii de 15 ani

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu, legal nu te poate angaja nimeni daca nu ai 16 ani. La 16 ani poti lucra part-time, iar de la 18 ani te poti angaja cu norma intreaga.

| pietrean a răspuns:

Din pacate pentru tine, nu se pot face angajari, in sensul de a se face carte de munca, decat, de la varsta de 16 ani.Sub 14 ani este interzis, iar de la 15 ani, cu acordul parintilor. Legea prevede 6 ore/zi si de 30 ore/saptamana, dar salariul trebuie sa fie ca pentru 8 ore lucrate.
Dar, cum legea la noi, mereu este ocolita...
Sfatul meu, ar fi mai bine sa te inscrii intr-o asociatie pentru voluntari.Asa capeti experienta,cunosti oameni noi,ajuti,dar s-ar putea sa-ti prinda bine pe viitor,deoarece s-a propus ca timpul petrecut ca voluntar, sa fie considerat ca o "calificare", chiar sa fie trecut in cartea de munca, ca vechime(nu ar fi cazul tau, fiind minor).