| Nick555 a întrebat:

Exista locuri de munca unde ar putea munci copii de 13? thinking

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Esti cam micuț, dar incearcă la sere sau vreo ferma, poate ca acolo te vor primi ca zilier.

| Axys a răspuns (pentru foxsilver):

Corect dar e prea mic pentru munca la sera si slabe sanse sal pimeasca la varsta lui depinde de oameni de acolo happy mai bine ser face cont pe mercador.ro sau ocazi tongue cam greu sad

| foxsilver a răspuns (pentru Axys):

E adevarat ca este cam micut; daca as fi mama lui nu l-as lasa sa munceasca nici macar o clipa, la varsta asta.
I-am dat totusi aceasta idee amintindu-mi ca in vremea comunismului chiar si liceenii (14-18 ani) erau trimisi la camp in perioada de practica; distractia era mare si nici oboseala nu simteam, chiar daca aveam normă. Iar in timpul vacantei, cine vroia sa aiba niste bani de buzunar se ducea sa munceasca zilier la sere.
Eu insami am vrut sa ma duc, pe la 15-16 ani, dar nu m-a lasat mama, spunandu-mi ca oricum voi munci o viata intreaga, si a avut dreptate. Dar acum, traim vremuri in care copii sunt aproape nevoiti sa se duca la munca, si nu doar pentru bani de buzunar, ci chiar pentru a-si ajuta familiile-un adevar crunt si dureros.

14 răspunsuri:
| Raraa a răspuns:

Poti imparti pliante, ziare.Sa iti ajutor parintii, vecinii, rudele la treburi si sa fii platit in schimb.Sa vinzi tablouri daca te pricepi la pictura. Poti face destule lucruri daca ai talent, indemanare si timp. happy

| OnuOnulică a răspuns:

Salut

Nu, nu exista locur de munca pentru copii de 13 ani.
Poate part-time.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O duci rau cu sanatatea?

| BiuL a răspuns:

Legal nu! te poti angaja doar de la 16 ani (15 cu acordul parintilor)

| 112garcea a răspuns (pentru BiuL):

Stiam de 14 ani

| BiuL a răspuns (pentru 112garcea):

Nu nu, conform Codului Muncii in vigoare pot fi angajate legal doar personale care au implinti 16 ani sau pe unele posturi persoane care au implinit 15 ani cu acordul parintilor/tutorilor. Am facut facultatea de Drept, sigur nu e de la 14 ani,

| vali1985 a răspuns:

Incearca sa ajuti vecinii cu ceva si cu siguranta vei primi ceva.
Esti prea micut.

| pisicuta123456789 a răspuns:

Acasa pe facebook. Draga nu exista locuri de munca pentru copii asa mici, dac vrei sa lucrezi fate gunoier la tine in sat ori in fata blocului e ceva fara plata dar asta estedevil)) cam urat raspuns dar...

| Criistyanna a răspuns:

Taci din gura ca esti racit. X_x

| Elenuca3567 a răspuns:

Din pacate sau din fericire, e ilegal sa angajezi in Romania pe cineva mai tanar de 16 ani. Eventual sa plimbi catelul unui vecin contra-cost sau sa ai grija de un copil mai mititel...

| Pufulete456 a răspuns:

Nu exista locuri unde angajeaza copii cu varsta asa frageda big grin

| SefuTauMereu a răspuns:

Frate nu poti sa speli nici wc-urile la varsta asta, mai asteapta sa ai buletin macar fara suparare, imi dai funda?