| Unicucebeea a întrebat:

Exista niste exerciti sau un remdiu pntru a avea o voce mai placuta ( sunt fata) cant in corul scolii dar cu rusine...raspuns rapid va rog, dau funda pentru cel mai bun!

1 răspuns:
| originaldefals a răspuns:

Cum poate fi prevenita degradarea vocii?
Cel mai simplu remediu pentru sanatatea vocala este, in principiu, ingrijirea sanatatii in ansamblu. In situatii de extenuare sau boala, vocea va fi in egala masura afectata.

Iata cateva sfaturi utile:
- Inchideti radioul / TV-ul, sau parasiti spatiile aglomerate in cazul in care doriti sa purtati o conversatie; evitati astfel tentatia de a ridica vocea;
- Renuntati la fumat - este cea mai buna masura pe care o puteti adopta in prevenirea afectiunilor corzilor vocale;
- Consumati apa, in special in momentele in care vorbiti mult sau cantati.
- Inspirati aer curat / proaspat de cate ori aveti ocazia;
- Odihniti-va vocea - in special dupa perioade in care folositi excesiv corzile vocale;
- Inghititi, in defavoarea expectoratului sau a altor actiuni menite sa "curate" gatul;
- Evitati stresul;
- Nu vorbiti in soapta, deoarece "susotitul" poate duce la slabirea corzilor vocale;
-Glabanusul de ou este un remediu ce te mai poate ajuta.