| anonim_4396 a întrebat:

Exista oare in viata asta fericire va exista sau ea nu exista

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

In viata asta, fericirea este de multe ori doar o iluzie, o iluzie pe care noi o creem, si cu ajutorul careia simtim pentru o scurta perioada de timp, ceva care ne face sa ne simtim oarecum bine...
Desi este doar o iluzie, simtitm ca si cum ar fi reala, fara sa ne gandim ca pentru acele 2-3 minute/ore/zile/luni/ani de fericire, v-om primii tristete dubla, poate de 3 sau 4 ori mai mult, necazuri, boli etc.
Fiecare dintre noi este consitent ca oarecum, in anumite momente, fericirea este un sentiment placut, totusi... Nu multi isi dau seama ca este asa trecator, ca dupa el vine tristete, ca dupa acea perioada de fericire, omul se intoarce la grijile lui, la necazuri, la... realitate.
Un singur lucru poate asigura acest sentiment pentru o perioada mai indelungata de timp, dar, de multe ori apar sentimente care blocheaza fericirea, ca gelozia, ura, sentimente foarte des intalnite in ziua de astazi, mai ales cu baietii/fetele care iubesc doar pentru lucruri materiale, nu prea gasesti ceva sa te iubeasca asa cum esti...
Fiecare are parerea lui, eu cred ca fericirea este doar o iluzie, ca de fapt exista doar in mintea noastra, pentru o scurta perioada de timp, facandu-ne sa uitam de problemele existente pe moment.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, exista fericire. Trebuie doar sa alegi sa te simti fericit.
Te poti trezi dimineata si sa te gandesti :"Pfff, iar e dimineata, am dormit naspa, ma doare capul, vaaai, ce urat e, trebuie sa imi fac curat in camera, etc"; sau poti sa te gandesti :"a inceput o noua zi, cerul arata superb, pomii incep sa inmugureasca, am timp sa imi fac curat in camera, asa ma voi simti si eu mai bine."
Depinde ce vrei sa gandesti.
"Fericirea nu e o destinatie, ci un mod de a calatori". Nu trebuie sa traiesti toata viata gandindu-te ca peste 3 ani sau 3 zile vei fi fericit. Trebuie sa gasesti motive de bucurie in fiecare zi.

Sincer mi se pare aiurea ca toti oamenii zic ca fericirea e rara, ca e imposibil de obtinut, ca trebuie sa lupti pentru ea sau alte prostii din astea. Bai frate, poti fi fericit ca ai o casa cu apa curenta si caldura, sau poti fi nervos si trist ca nu ai casa cat un hotel, cu enspe mii de camere si bai. E o alegere simpla. Nu visa cai verzi pe pereti, inorogi si curcubee, fluturasi si inimioare. Ca de astea nu o sa ai parte niciodata, si nu o sa vina nimeni sa ti le dea. Vrei curcubee? Picteaza-ti-le pe pereti in casa. Nu astepta pana ploua si apare soarele.

O zi buna!

| Viviluka a răspuns:

Fericirea este o stare de bine, simti ca plutesti si ca ai toata lumea la picioare, fericirea de cele mai multe ori este adusa de persoanele iubite, vesti bune etc.
Fericirea exista, dar tine al naibi de putin. Azi esti cea mai iubita persoana, apreciata de toti, te joci cu dragostea, nimic nu poate sa te doboare, iar maine esti in pijamale, o cana de ciocolata calda, seminte si laptopul tau!
E un lucru normal atunci cand suntem fericiti sa traim la maxim momentul si de aceea dupa spunem" Ah, am uitat ca fericirea tine al naibi de putin ".
Fericirea suprema si maxima va fi in Rai, acolo nu sunt lacrmi, griji, probleme, stres, suferinte, insa pe pamant oricati bani ai avea, sau oricati baieti/fete ti-ar fi la picioare tot este ceva ce te face sa iti doresti altceva!

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu cred ca exista, trebuie doar sa o descoperim, si sa mergem noi catre ea, nu sa asteptam sa vina ea la noi.Asta pentru ca viata e ca o carte inchisa,plina cu secrete,momente placute dar si momente mai putin placute, si de noi depinde daca vrem sa deschidem cartea respectiva, daca vrem sa descoperim viata, sa o traim asa cum este ea, sau daca ne punem intrebari de genul"eu de ce nu sunt fericit\a?","eu de ce nu am noroc?" etc.Cu totii trecem prin momente grele si cu siguranta fiecare dintre noi are in mintea lui cel putin o intrebare stupida pe care nu stie cui sa i-o adreseze,insa, fiecare inteleg fericirea in modul nostru propriu. Poate unii avem fericirea chiar in fata noastra, insa, nu stim sa o facem simtita iar altii au toate sansele sa fie fericiti, insa nu isi doresc acest lucru.Eu cred ca fericirea exista, insa, depinde de noi sa fim fericiti.Pa-pa!happy

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Depinde CE intelegi prin,,fericire,,; esti premianta, ai castigat la loto, ai fost aleasa regina balului bobocilor, ai facut scarlatina si ai,,rezolvat-o,, cu scoala,ti-a cumparat (cineva) un Mercedes,te-a pupat Capatos, faci bae in jacuzi inconjurata de lumanari parfumate, ai facut plaja la nudisti, ti s-a rupt elasticul la chiloti, ai cazut in canalizare, te-ai suit in autobuz fara bilet, ai vazut un rasarit de soare sau de luna pe/la mare, ai fost domnisoara de onoare la nunta parintilor, etc, etc; alege. Fericirea, in viata asta, EXISTA; trebuie sa stii s-o cauti.

| Soowhaat01 a răspuns:

Fericirea este o stare mentală de bine, fiind caracterizată de emoții pozitive sau plăcute, de la mulțumire la bucurie intensă. Diferite abordări biologice, psihologice, religioase și filozofice s-au străduit să definească fericirea și să identifice sursele sale.

Diverse grupuri de cercetare, inclusiv psihologia pozitivă, au făcut eforturi pentru a aplica o metodă științifică de a răspunde la întrebări despre ceea ce este „fericirea" și cum am putea-o atinge.

| Sh4Dow a răspuns:

Fericirea e rara... cand o simti e bine, dar e doar pentru o perioada foarte scurta in rest e doar suferinta. oh go on