| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Oare exista viata dupa moarte?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred dar nu stiu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o dorinta primitiva umana, nu este una rationala

| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi, aici e vorba de liberul arbitru, fiecare isi alege ce doreste, in principiu noi alegem dupa informatiile ce ne-au fost bagate in cap, dar in noi exista o constiinta, acea constiinta (ca sa nu zic ca e de la Dumnezeu) ea vine de cand ne nastem si pana o indeparetam noi prin vointa si alegerile noastre, ea se tine scai de noi pana ii dam cu piciorul, si constiinta este de la nastere buna, de ce ea este buna si nu rea? si de ce ne inraim noi? aici te las pe tine sa raspunzi... iar daca te plictisesti cantand la harpa, inseamna ca raiul nu e pentru tine, altii vor sa cante toata viata la harpabig grin...de aici si multitudinea de perspective, principii si cunostere

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu merge frate asa, ai actiunile tale, ai alegerile tale ai si consecintele la alegerile tale. Pai daca toata lumea ar omora s-ar spinteca, ar fi haos pe pamant, pai cum ai trai? ai trai bine? nu cred. De aceea avem si legi, de aceea parinti le zic copiilor bai nu faceti asta ca o sa se intample asta. Tu ai alegerea de a omora, de a face rau daca vrei, nu te opreste Dumnezeu, bine, uneori te opreste cand e vorba de fii sai, dar tu ai alegerea sa omori sa injuri sa faci ce vrei in viata asta, dar suporti consecintele frate, poate in viata asta, poate dincolo. Viata asta iti este libera, dar ceea ce faci aceea vei alege, asa merge viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Unii zic ca da altii ca ba.
Om muri si om vedea.

| Algo098 a răspuns:

Nu exista. Mortul de la groapa nu se mai intoarce.

| Algo098 a răspuns:

Daca exista viata dupa moarte, acum stateam cu bunica la masa. Ca vine unul sau altul si spune ca dupa ce ai murit mai traiesti pe Luna, in Rai, in universuri paralele, in duhuri si spirite e dragut, dar nu are corespondent in realitate. Cine vrea sa creada ca sunt adevarate toate fanteziile e liber sa o faca, dar isi face iluzii si sperante false, ca fanteziile astea au fost inventate de oameni, nu de extraterstri si asa cum eu sau tu stam de vorba cu mortii, cu spiritele sau cu spiridusii, tot asa au stat de vorba cu mortii si smecherii care ne asigura de viata de dupa moarte si inca una vesnica si infinita. Deci ce motive as avea eu sa cred niste smecheri care inventeaza niste fantezii. Sa si le tina pentru ei.

| slayer09 a răspuns:

Hai sa punem altfel problema, daca ai sti ca exista viata dupa moarte si te-ar astepta Dumnezeu (un tata iubitor care abia asteapta sa vii la El, dar momentan tu esti plecat prin "desert" intr-o misiune iar misiunea ta e sa fii iubitor si sa iti ajuti semenii, si sa stii ca dupa moarte te asteapta El cu cele mai frumoase daruri) tu cum ai trai viata asta? iar daca tu crezi ca nu ar exista viata dupa moarte, si totul ar fi aici pe pamant, cum ai trai? ti-ar schimba in vreun mod perceptia asupra vietii actuale?