| anonim_4396 a întrebat:

Fac de cateva zile flotari multe de tot pana cad si multe abdomene, exercitii de fietness cu picioarele sus.am facut asta pana ieri cand am avut o CONTRACTURA MUSCULARA si mi s-a dus tot mischiul intr-o parte si mi s-a umflat. Mi-a trecut dar as vrea sa va intreb ceva:
Am 14 ani.Nu am facut SALA sa zic ca ridica greutati(poate doar plasele de la cumparaturi care sunt grele) credeti ca m-ar putea oprii asta din crestere? abdomenele, flotarile, exercitile de fietness?

And one more thing... Ce exercitii pentru abdomen stiti?

3 răspunsuri:
| Pho3nix a răspuns:

Fa gimnastica inainte sa faci flotari si abdomene, adica incalzeste-te un pic. Intinde-ti muschii.

| cristi202 a răspuns:

Exercitiile nu te opresc din crestere, ci dimpotriva, pentru ca metabolismul creste cind le faci, exista posibilitatea cresterii, si nu oricum, ci a unei cresteri armonioase. Miscarea intotdeauna a facut, face, si va face bine corpului. Doar ca trebuie sa ai grija la 14 ani sa nu faci pina cazi de oboseala. Organismul tau nu e suficient de dezvoltat sa faca fata unor asemenea eforturi, dovada si intinderea musculara pe care o ai. Trebuie sa iti stabilesti un ritm al tau, da, sa tragi pina obosesti, dar niciodata prea mult. Si nu te opri, mergi inainte, zi de zi, si vei vedea in timp uimitoarele beneficii pe care miscarea le ofera corpului tau!

| aiam a răspuns:

Măi băiete, trebuie să faci exerciţii în norma de exemplu:
Abdomen: faci de 5 ori cîte 40 de ori
Flotări : faci de 4 ori cîte 10 ori

pentru tine asta este normal, vei u4ide muşchii dacă vei face mult
skypul meu este Kgbeshnik95 au tot am 14 ani şi mă ocup de 5 ani cu sportul, şi mă pricep în aceste lucruri foarte bine.

Baftă