| anonim8434343 a întrebat:

Fac sala de aproape 1 an si sunt foarte dezamagit deoarece nu se vad deloc rezultate.Am 1.81 si 84 kg am avut 73 cand am inceput sala.Nu stiu ce sa fac arat foarte slab la brate,piept,spate sunt ca un schelet la picioare,fund, abdomen sunt ca cei de la sumo. Daca fac un antrenament pentru masa musculara nu pot pune deloc muschi pe brate sau piept sau spate doar pe picioare.Ar trebui sa ma las de sala daca nu pot pune nimic pe brate,piept, spate?

5 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Tu nu faci bine exercitiile. Vezi ca sala e diferita de culturism. La sala se face cu greutati mari si putin. La culturism se face cu greutati mici si mult. Adica daca la sala stai o ora pe zi, pentru culturism stai 5 ore pe zi sau mai mult. Swartzeneger statea 10 ore pe zi 6 zile pe saptamana si facea cu greutati mici si ridica incet. Pe cand sala inseamna greutati mari si ridicat repede. Tu ce vrei de fapt?

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Bine greutati mici nu in sensul de fibra, ci in sensul de cat rezisti, gen 6kg la gantera. Normal la sala daca tu abia ridici 6kg iti pui 12kg si te chinui sa ridici aia, faci febra musculara da induri. La culturism faci cu cat poti si incet sa nu te omori si faci mult. Multe ore. Si fibra inseamna altceva. Fibra vine cand tu poti ridica 6kg la gantera biceps/mana si pui 2kg sa arzi grasimea. Iar sala daca tu rezisti la 6kg pui 12kg. Asta e diferenta. Iar culturismul daca rezisti la 6kg cu atata faci cu exact cat rezisiti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DryIce):

Serios? Arnold statea 10 ore pe zi? Vai de capul meu...

| Enertx a răspuns:

Ne-ar ajuta cati ani ai si mai exact daca poti sa estimezi "performantele" tale de exemplu cat ridic la piept sau gantere, ti-a crescut forta fata de acum 1 an cand ai inceput sala? Lucrurile de genu asta ne-ar putea ajuta deoarece daca lucrezi intr-un fel iti creste doar forta insa nu o sa vezi mari diferente la aspect, proteine iei?

| DanielDavid a răspuns:

laughing Daca faci sala si mananci prostii, nu rezolvi nimic. Conteaza si cu ce iti hranesti corpul si ce exercitii faci tu pe acolo, fara indrumarea unui expert probabil faci chestii fara rost, de aia n-ai facut nimic intr-un an.