| Anamaria_3702 a întrebat:

Faza e ca nu imi vine cheful sa invat deloc, anul trecut dupa ce am luat un 3 la mate zbarnaiam, eram cea mai buna din clasa, acum nu are cine sa ma mai ambitioneze, sunt intr-o letargie totala..va rog..cine ma poate ajuta cu un sfat? poate am nevoie de un psiholog, ce credeti?sad

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu ai nevoie de un psiholog ..ai nevoie de o motivatie!
Te inteleg..si eu sunt ca tine!
Anul trecut te zbateai pentru ca nu te identificai cu acea nota..acum cand timpul a mai trecut, ti-ai pierdut motivatia ...nu mai ai pentru ce sa inveti!
Si din pacate..nimeni nu te poate scoata din situatia asta, in afara de tine insuti!
Ideea este ca nu inveti pentru note...nu notele il fac pe om, dar inveti pentru tine ..inveti pentru mandria pe care o simti atunci cand stii ca ai luat printre cele mai bune note din clasa!
Tu acum esti asa pentru ca te-ai impacat cu situatia..si iti este indiferent atunci cand iei o nota mai mica!
Este greseala ta sa stii.
Eu am pierdut locul de intrare la un liceu bun din cauza unor note proaste obtinute la tezele din cls-a7a..cu toate ca am avut medie generala de peste 9
dar tezele m-au tras in jos...
Notele astea de trag in jos daca nu iei totul in serios... e pacat, te minti pe tine insuti, nu pe altii!
Stabileste-ti un reper, si revino la ce erai odata... daca acum ai inchide calculatorul si ai incepe sa citesti ceva, ar fi primul pas inainte

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Chestia e ca daca nu ai materia respectiva "in sange", nu prea ai ce sa faci, decat sa inveti obligata.
Trebuie sa te gandesti totusi ca nu inveti pentru nimeni altcineva decat pentru tine. Peste cativa ani, cand o sa ai un serviciu bun si un viitor stralucit o sa te gandesti la anii de scoala si cat de mult te-au ajutat sa devii ce vrei in viata.
Deocamdata suntem in vacanta, nimeni n-are chef sa invete... Dar dupa ce incepe scoala ar trebui macar 5 minute sa citesti lectia de zi la o anumita materie si sa retii ceva din ea. Cel mai important e sa fii atenta in clasa si sa intelegi de acolo, ca asa vei invata mai usor.
Crede-ma, inteleg perfect cum e sa traga lumea de tine sa iei numai note de 10 si sa aiba mari asteptari din partea ta. Si mie imi piere cheful de invatat, dar nu am ce sa fac...
Poate fi din cauza adolescentei, perioada aia in care-ti "iei lumea-n cap" si nu-ti mai convine nimic.
E important sa te gandesti la viitorul tau. Numai invatand carte o sa ajungi departe.
Nimeni nu o sa te ambitioneze mai tare sa inveti decat te poti ambitiona tubatting eyelashes
Succes!

| aniy a răspuns:

Nu ai nevoie de un psiholog e doar o chestiune de timp pana cand te vei intoarce la cum erai e o chestie de perspectiva in doar cateva zile daca vei iesi pe afara vei rade si vei glumi vei fi din nou cea mai buna la invatatura! ai incredere in mine