| RM_Anne_2002 a întrebat:

Filologie sau mate info? va rog ajutati ma, spuneti mi ce stiti despre aceste profile, deci sunt clasa a 8a si nu stie inca ce as putea alege,sa fiu sincera mai mult as vrea sa merg pe filo deoarece imi place mai mult romana decat matematica si ma descurc cat de cat la ist si la geografie dar la fizica si chimie nu prea,mai ales biologia nu o suport,deci as merge la filologie, dar am auzit ca se dau o gramada de carti de citit si ca e greu si chestii din astea, si nu stiu nici la ce liceu sa merg.plzz,ajutati maa!

Răspuns Câştigător
| Kuroo a răspuns:

Nu îți face griji de faptul că se dau nu știu ce carți de citit la filo. Eu nu am citit niciuna si le știu aproape perfect. Tot ce îți trebuie sunt referate detaliate și comentarii. În plus, cele mai importante romane, poezii, etc... care îți trebuie pentru bac sunt: "Suflete tari"- Camil Petrescu (dramă), "Ion"-Liviu Rebreanu (unul dintre cele mai importante romane pentru bac), "Moromeții"-Marin Preda (roman replică pentru Ion), "Enigma Otiliei"- G. Călinescu (aici contează foarte mult caracterizarea unui perosonaj, sau relația dintre două personaje, preferabile fiind Felix-Otilia, Otilia-Pascalopol, Felix-Pascalopol), basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" (aici intră viziunea despre lume, la rândul ei opera e foarte importantă), "Moara cu Noroc"-Ioan Slavici (încă o operă importantă), "Luceafărul" -M. Eminescu (nici nu se pune problema, clar intră la bac) și "Baltagul"- M. Sadoveanu. Nu știu dacă am omis ceva thinking
Pe lângă acestea vei face și alte opere neimportante, cum ar fi "Poema chiuvetei"- Cărtărescu (poezie contemporană-oribilă), "La țigănci" - M. Eliade etc...
La mate-info, dacă nu ai înclinații spre matematică mai bine nu. Oricum și acolo trebuie să citești operele, dar nu trebuie să dezvolți atât de mult un eseu fiind profil real.
Sper că te-am ajutat!

App, la filo faci matematica, chimie, fizica, biologie doar în primii doi ani, după intră econimia într-a 11-a și a 12-a...ei bine, nu am ajuns pâna acolo. Dar nu îți face griji, profii nu se vor stresa prea mult cu aceste materii, sau cel puțin așa ar trebui.
Într-a 9-a o să faci logică, a 10-a psihologie, a 11-a sociologie, a 12-a nu știu încă.
Într-a 11-a va intra și Literatura Universala. Speră să nu ai prof dement la latină, e super grea, dar față de matematică e aur curat. =]]]
Bacul îl dai obligatoriu din română (proba scrisă și orală) și istorie, la alegere geografie, latină, psihologie și proba orală la engleză.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu te du la mate-info dacă nu-ți place profilul/materiile principale.Cu siguranta o sa ai mai multe carti de citit daca esti la filo, dar macar o sa faci doar materiile care-ti plac.Plus,ca in a 11-a scapi de orice materie reala(mate, biologie, fizica, chimie)
PS:Te-ai gandit si la profilul stiinte sociale?

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Cititul este o activitate placuta...
Si la mate info, tot o sa ai bac la romana si tot va trebui sa citesti!
Eu sunt clasa a xii-a la filologie si pot spune ca ador acest profil.
Daca nu ai nicio treaba cu matematica/fizica... iti recomand sa te duci la filo. big grin

| Elenys_Teo_1990 a răspuns:

La filologie o sa faci pe langa romana si latina din care o sa dai si bacul. O sa ai si alte limbi incluse precum engleza, germana, franceza. Daca iti place istoria, romana si geografia ti-as recomanda stiinte sociale unde o sa faci o singura ora de mate pe saptamana si dai bacul din romana, o limba straina la alegere si alegi intre istorie si geografie. App la liceu geografia va fi mai interesanta pentru ca o sa inveti si despre planete si alte chestii interesante. Sper ca te-am ajutat.