| Giuvaer a întrebat:

Fumati? daca da de cand? de ce?

De ce toti copiii de 12-13 ani se apuca de fumat doar ca sa fie si ei smecheri?
De ce majoritatea tinerilor fumeaza?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Da. Prima data am fumat pe la 15 ani, insa fumam doar ocazional si putin. Apoi, un an si ceva nu am mai fumat decat foarte rar, iar de vreun an fumez iar ocazional, nu mai mult de 2-3 tigari pe zi. Fac asta doar pentru ca imi place senzatia pe care mi-o ofera, nu ca sa par "cool" sau pentru alte motive care implica spiritul de turma.
O mare parte dintre adolescentii care fumeaza o fac, intr-adevar, pentru a parea "cool", mai maturi, pentru a iesi in evidenta sau pentru a se integra intr-un grup, pentru a nu fi lasati pe dinafara. E cu atat mai penibil cu cat copii care nu au nici 12-13 ani fac asta si mi se pare ridicol si penibil. In rest, cei care fumeaza o fac pentru ca le place sau pentru ca pur si simplu s-a transformat intr-o obisnuinta.

1 răspuns:
| Issabela26 a răspuns:

Buna!
eu fumez de 2 ani si am 17big grin
copii din ziua de azi daca ai observat sunt 90% diferitii de generati de adolescenti sa zicem asa. se apuca de fumate si chesti gen sa faca sex s.m pentru ca asta e lumea in care traim si pentru ca asta vad. le se pare ceva cool daca fumeaza si alte chestii... eu cred ca vina li se datoreaza parintilor dar nah...