| Bixuuuuuu a întrebat:

Funda! Am fost la un simplu control ginecologic, in urma caruia doamna doctor mi a zis sa fac un papanicolau. L am facut si acum trebuie sa ma duc cu rezultatul din nou la doamna ginecoloc. Intrebarea este..mai platesc consultatia? Eu zic ca nu deoarece doar se uita pe rezultat!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din cate stiu eu si testul Papanicolau este gratuit pentru femeile intre 24 si 65 ani: http://www.dcnews.ro/......87706.html
Nu stiu ce varsta ai! Oricum, acum n-ar mai trebui sa platesti vizita la medicul de familie. Ai platit o data si nu ti-a dat raspunsul decat acum prin interpretarea acestui test.

| Bixuuuuuu explică (pentru Salontanul):

Nu am fost la dr de familie. Am platit tot! Am 18 ani! Deci acum daca ma duc sa mi vada rezultatul doamna dr. ginecolog, mai platesc ceva? Adica idee e ca nu ma consulta si de aia ma gandesc ca nu trebuie sa platesc.

| Salontanul a răspuns (pentru Bixuuuuuu):

O consultatie pe luna este gratuita din cate stiu. Cred ca nu vei plati. Uite si aici: http://www.cnas.ro/......iciez.html
Acolo scrie: " Medicul de familie prescrie medicamente cu sau fara contributie personala, atat in limita competentei proprii, cat si pe baza recomandarii scrise a medicului specialist; elibereaza trimiteri pentru consultatii la medicii specialisti si pentru internarea in spital; elibereaza trimiteri pentru efectuarea de investigatii paraclinice (analize medicale) si interpreteaza investigatiile". Aici se incadreaza analizele tale. N-ar trebui sa-ti ceara bani.