| alabala_8116 a întrebat:

Funda! cum se scapa de pungile de sub ochi. poate ceva facut acasa?
merci

6 răspunsuri:
| zambethツ a răspuns:

Unele dintre cele mai populare tratamente pentru aceasta zona sunt pungile de ceai, feliile de castraveti sau compresele cu linguri reci, insa ele pot oferi doar un ajutor temporar.
Medicii recomanda insa ceaiul verde.Compresele cu acest ceai, considerat un foarte bun antiinflamator, pot face minuni.eu una am incercat si in cazul meu a dat roade.succes si tie kiss

| Ayna a răspuns:

Se aplica pe pleoape felii de cartofi cruzi.
Se pun comprese reci cu infuzie din petale de trandafir. O lingura de petale uscate la 100 ml apa. Se folosesc trandafirii de dulceata.
Comprese reci cu infuzie de flori de tei.
Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.

Ai grija sa dormi suficient in fiecare seara. Acest lucru poate reduce pungile de sub ochi intr-un mod natural. Sase-opt ore de somn ar trebui sa fie suficiente.

Maseaza cu degetul aratator pungile de sub ochi. In acest fel vei putea scapa de lichidul acumulat sub ochi. Procedeaza insa cu delicatete, nu forta nota.

Aplica sub ochi timp de 5-10 minute o ligurita tinuta la rece.

Taie un castravete in mai multe felii si tine-le in frigider intre 30 si 60 de minute. Aplica-le pe ochi si tine-le 10-20 de minute.

Pliculetele de ceai umede aplicate pe ochi pot sa reduca semnificativ aceste pungi.

Pungile de sub ochi pot sa apara atunci cand nu esti hidratat, asa ca bea zilnic cel putin opt pahare de apa.

| Lucaci a răspuns:

Pai pungiile acelea se fac ca te culci tarziu si te trezesti devreme

| isa_1142 a răspuns:

Cumparati baton corectortongue nu este scump. 15 lei maxim.si eu mi-am cumparat si acum nu mai am pungismug

| Summer43vr a răspuns:

Eu pun gheata de obicei.

| margareta66 a răspuns:

In primul rand pungile apar cand nu dormi destul. Dar daca totusi ele apar incearca se te hidratezi pe fata cu crema pentru fata.