| anonim_4396 a întrebat:

Funda! imi cade parul. am 18 ani. folosesc head &shoulders, si tot nu are efect. dati-mi un sfat ce pot sa fac.

Răspuns Câştigător
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Daca iti cade parul nu prea ai ce sa faci pentru ca iti cade de la streswinking Dar totusi uite niste remedii naturiste. ( Samponurile nu prea ajuta.)

Remedii impotiva caderii parului:

* Scalpul se maseaza cu ulei de masline sau cu ulei de ricin. Masajul se face cu 1-2 ore inainte de spalare si se acopera cu un prosop. Se spala cu sampon si se clateste cu apa calda in care s-au adaugat doua linguri cu zeama de lamaie sau otet. Tratamentul se repeta timp de doua saptamani.
* Se beau doua cani pe zi cu infuzie din radacina de brusture. Se pune cate o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita, se acopera si se lasa sa stea 10 minute. Se strecoara si se bea.
* Se maseaza scalpul cu alifie de propolis, zilnic, timp de 4-5 luni.
* Parul se clateste, cu infuzie de coada calului, masand scalpul. Se pun 3 linguri de planta maruntita la un litru de apa clocotita, se acopera vasul, se lasa sa stea 5-10 minute, apoi se strecoara si se foloseste.
* Se maseaza scalpul cu otet de mere, timp de o saptamana, de cateva ori pe zi.

Baftawinking

4 răspunsuri:
| chip6angelic a răspuns:

Salut.Crede-ma acum 2 luni am trecut prin aceeasi drama ca si tine. spalate cu un sampon reparator(ex:nivea long repair)apoi te clatesti si te dai cu ulei de masline dar ai grija dupa ce te dai sa te clatesti foarte bine...ca altfel o sa iti ramana parul unsuros. funda?

| bebelusasweet a răspuns:

Incearca clear:d

| ihavenoidealel a răspuns:

Cantitatile indicate in reteta sunt pentru un par mediu. In cazul in care aveti parul mai lung sau mai scurt, adaugati sau reduceti din cantitati. Pentru parul mediu sunt necesare: 6 linguri ulei masline, 5 linguri ulei ricin, 3-4 linguri vitamina A uleioasa, 4 fiole vitamina C si un galbenus de ou. Toate acestea (cu exceptia uleiului de masline si oului) se gasesc in farmacii. Reteta este impotriva caderii parului, regenerandu-l si vitaminizand firul de par.

Mod de aplicare: inainte de baie se uda parul foarte bine, se sterge si se maseaza cu aceasta compozitie, insistandu-se 2-3 minute la varfuri. Apoi se strange parul si se acopera cu ceva (casca sau prosop), lasand solutia sa patrunda timp de 30 - 60 de minute. Apoi se clateste si se spala parul in mod normal. Compozitia se aplica la fiecare spalare timp de cel putin o luna, pentru a se vedea efectele ei. Mult succes!

| irynus a răspuns:

Sa te duci la medic si sati recomande ceva bun pentru par