| Tequilla_3721 a întrebat:

[funda+vot] As dori sa stiu si eu, dupa ce termin UMC sau Academia Maritima, ca fata, pot iesi ofiter...si pentru inceput, care e salariul minim? Si la cat poate ajunge salariul maxim? [ma refer daca/cand voi ajunge cel mai mare grad]. Multumesc.:*. Si astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
| mihaela31 a răspuns:

Minim e de 1800 de euro si poti ajunge la 4800 euro,stiu de la sotul meu care e navigator,femeile iau mai putin salariul decat barbatii, ca ofiter, si nu numai.happyBafta!

| valentino52 a răspuns:

Cadet 300, 400 euro, marinar 1000 euro, ofiter 3 2000-2500 euro, ofiter 2 2500-3000 euro, capitan 7000 comandant 10000. Sunt totusi marinari care iau si 100 $ pe zi (3000 pe luna) pe vapoare mai mari, companii importante si sunt comandanti care iau nu 10 000 ci 50 000 euro pe luna (vasele de croaziera mari si faimoase). Suna bine dar e o responsabilitate. mii de vieti plus sute de milioane de dolari. El ia toate deciziile si trebuie luate cu stiinta si cunostinte precise nu e cum cred altii "esti comandant stai degeaba toti ceilalti fac munca". Da, dar munca care tu le-o dai si comenzile date sunt decisive.