| andrada a întrebat:

Funda + vot la cine are timp sa citeasca si imi da un raspuns cat mai inteligent ))
Credeti ca exista prieteni adevarati? Adica acele persoane care sa nu te lase balta niciodata,sa te inteleaga, sa iti vrea binele etc. (nu ma refer la parinti). In ultima vreme ma simt foarte singura pentru ca prietenele mele "adevarate" sunt niste copile de bani gata, care ma barfesc pe la spate si singuru care e chiar alaturi de mine e iubitul meu

Răspuns Câştigător
| alexutzaioana a răspuns:

Din punctul meu de vedere, pot exista persoane in viata ta care sa iti vrea binele, care sa nu te lase balta, care sa te intaleaga. Si aceste persoane se gasesc foarte rar in ziua de azi. Unii zic ca nu exista prieten care sa te fi lasat balta o singura data, altii zic ca exista si ca acest "specimen", care, trebuie sa recunoastem, e pe cale de disparitie, va mai exista, cel putin o perioada (mai trebuie sa remarci faptul ca am scris "pot exista" in loc de "exista", deoarece, cat e de lunga viata omului, e posibil sa nu intalnesti niciun prieten adevarat). Ei bine, eu fac parte din acei oameni care cred ca prietenii adevarati exista. Stiu cum este sa te simti singura.
De exemplu, am avut o prietena... La inceput, cand ne-am imprietenit, era totul asa de perfect, ne intelegeam asa de bine. Trecusera 3-4 luni, pana cand, a venit o zi cand nu am facut ce a vrut ea. A inceput sa ma jigneasca in public. In acel moment, am tacut, doar nu era sa fac pe cea cu gura mare. Au mai trecut zile, saptamani. Devenea ceva obisnuit sa tipe la mine in mijlocul strazii. Ce mai incoace si-ncolo, era o prefacuta de prima clasa.
In acel moment, mi-am dat seama cat de oarbe pot fi unele persoane.
Si, probabil, asta ti s-a intamplat si tie, anume si-au aratat arama pe fata dupa o perioada de timp.
Poate ca prietenelor tale nu le convine persoana care iti este alaturi (ma refer la iubitul tau), si din acest motiv, ar spune ele, ca s-au indepartat. Dar, repet, daca erau prietene adevarate, acceptau, in cele din urma, faptul ca tu il iubesti si se resemnau cu acest gand. Adaugand faptul ca te barfeau, atunci era clar ce fel de persoane iti erau alaturi.
Chiar si iubitul tau poate a avut un moment in care nu te-a inteles sau, cel putin, nu inca.
In concluzie, nu vreau sa te dezamagesc, dar eu una cred ca sunt sanse de 5% de a intalni in viata un astfel de prieten/prietena.

Sper ca opinia mea sa te ajute!
Scuze daca e prea lung mesajul.

4 răspunsuri:
| DoriKat a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati, ci doar persoane care intra si ies din viata ta. Nimeni, in afara de parinti, nu iti vrea binele. toti cei din jurul tau uramresc un scop (de ex: popularitate, iubire, bani, etc ) si cand nu le dai ce vor, te parasesc.

| AlexIsAnAI a răspuns:

Nu există astfel de prieteni/prietene. Sunt creații, ca unicornul, dragonii sau sirenele, ale autorilor și regizorilor care nu sunt mulțumiți de ce există pe lumea aceasta. Legat de iubiți, nici ei nu sunt așa de „perfecți", cu timpul o să apuci să schimbi câteva zeci. Nu zic că iubitul tău actual nu poate face parte din categoria de oameni de mai jos. Te va mai înțelege, nu te va lăsa baltă niciodată, îți va vrea binele întotdeauna numai acel Făt-Frumos, pe care, cine știe, poate îl vei întâlni. În concluzie, nu există prieteni adevărați. Singurele persoane cărora le vei fi dragă sunt, cel puțin, 3 :
1. Mama ta;
2. Tatăl tău;
3. Acel Făt-Frumos din vise ce se vor împlini.
Ca să știi, am doar 11 ani și sper că răspunsul meu cuprinde tot ce vrei să afli. Mulțumesc că l-ai citit.
Bonsoir.

| xBesTLifeX a răspuns:

Da, exista prieteni adevarati si pot sa spun ca prietenele alea sunt false, adevaratii prieteni nu sunt cei care daca ai cazut iti spun "Oh Doamne, esti bine?". Adevaratii prieteni sunt cei care te ajuta sa te ridici dupa ce se opresc din ras. Iubitul tau clar ca este cel mai bun prieten. Sper ca te-am ajutat.

| Today a răspuns:

Din punctul meu de vedere, exista prieteni adevarati

stiu prin ce treci, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie acum o luna

toate fetele ( cu exceptia celei mai bune prietene care imi este o prietena adevarata ) si mare parte din baietii din clasa au reactionat foarte urat cand m-am mutat langa "cel mai bun" baiat din clasa. dar nu m-am mutat cu el pentru aspect, noi de fapt suntem impreuna dar in fine. cand am vazut ca doar in 2 ore toata lumea s-a schimbat mi-am dat seama ca ei asa sunt de fapt. ceva gen. toate vorbele spuse de rau despre mine se reflectau in atitudinea lor. In acea zi am vrut sa ma mut la alta scoala, am vorbit chiar si cu parintii mei, dar iubitul meu imi zicea mereu ca le va trece si ca va fi totul bine, doar de dragul lui inca am ramas

si pentru a-ti da un raspuns final la intrebarea ta: exista prieteni adevarati, eu una i-am vazut in acea zi. si culmea e ca erau doar 3 din 24, dar asa e lumea... mereu e rea... sa stii ca tot in familie ai cea mai mare incredere, pentru ca unii "prieteni adevarati" te pot vorbi mereu cu altii si asa mai departe.

cam atat am avut de spus happy