| anonim_4396 a întrebat:

Fundaaa! Cine imi da definitia genului liric (clasa a 6a)?! Urgent:-s!

Răspuns Câştigător
| 26justmeandyou a răspuns:

Genul liric este genul in care autorul(poetul) isi exprima ideile, gandurile si sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric.Sunt prezente figuri de stil, imagini artistice, elemente de versificatie. Sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| Beweird a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea și transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forță de sugestie ce se adresează sensibilității cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil și al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită și persoana a II-a. FUNDAAAAA

| Vreoproblema a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea și transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forță de sugestie ce se adresează sensibilității cititorului.

| miley_2629 a răspuns:

Genul liric este acel gen literar,care cuprinde opere in versuri, in care eul liric(poetul) isi transmite sentimentele in mod direct prin intermediul figurilor de stil, elementelor de versificatie si a
imaginilor artistice.

| KaTaLiN499 a răspuns:

Definitie:Reprezinta Totalitatea operelor literale in care autorul transmite in mod direct gandurile,sentimentele si trairile prin intermediul e-ului liric.

Caracterul descriptiv:Este justificat prin prezenta figurilor de stil care creaza imagini artistice(Vizuale,auditive, cromatice, Statice).