| hellokitty95 a întrebat:

Greşelile marilor personalităţi sunt ca eclipsele la soare, care străluceşte totuşi prin părţile acoperite vederii noastre. Spuneti-mi si mie va rog ce intelegeti prin aceasta maxima. fundita

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest citat vrea sa arate ca daca un geniu "greseste", acest lucru e relativ. Poate greseste din punctul nostru de vedere. Noi suntem cei orbi (eclipsa) care nu pot sa vada adevarul, sa inteleaga profunzimea ideilor prezentate.
De aceea oamenii de rand cand intalnesc un filosof il considera nebun. Nu pentru ca filosoful ar fi nebun, ci pentru ca omul de rand e orb.