| CrissCristina25 a întrebat:

"Greşelile marilor personalităţi sunt ca eclipsele la soare, care străluceşte totuşi prin părţile acoperite vederii noastre."

Imi puteti spune va rog ce reprezinta aceasta maxima? Ceva mai complex...dau fundita
Multumesc!

1 răspuns:
| Satango a răspuns:

Bună!
Din punctul meu de vedere semnificaţia acestei "maxime'' este incapacitatea omului mediocru de a înţelege geniul; de a înţelege o ''mare personalitate'', noi nevăzând importanţa şi adevărata semnificaţie.