| Pupäcilä a întrebat:

Hëy, TPU... cred ca trec printr. o depresie sad ma simt urata, grasa, ca nu mai are rost sa fiu pe pamant, zilele trecute am participat pe facebook la un concurs, acolo normal postandu. mi poza in timp ce dadeam linkul' mai departe ca lumea sa imi dea like o fata mi-a spus ca nu prea am personalitatea, ca ar trebui sa las lumea sa ii dea like nu sa dau eu linkul' ca ei sa dea like, dupa vreo' jumatete de ora ea mi-a dat un link sa. i dau like la o poza... normal ca m-am gandit " frate parca eu nu aveam personalitate" acum eu i-am zis chesia asta si dupa m-a lasat. oi in pace. Dupa cateva zile miau mai spus cateva persoane ca nu dau like' pentru ca sunt urata. stiu ca fiecare e frumos in felul lui dar nu mai pot, simt ca nu mai sunt eu, nu mai comunic cu parinti, cu prieteni mei nu prea mai vorbesc, pe prietenul meu il ignor total sad
Tin sa va spun ca eu eram o persoana foarte bucuroasa indiferent de problemele pe care le aveam, traiam fiecar clipa eram sigura pe mine si vorbeam cu oricine.
Mi se intampla chestia asta de mai bine de 1 saptaman
Ceva sfaturi sad Va rog ajutati.ma crying crying Fundita
Multumesc anticipat! scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Uff nu stiu ce este cu moda asta cu like-uri, nu conteaza atat de mult relatiile pe internet cat conteaza realatiile adevarate, umane, bazate pe incredere si respect.
Nu vreau sa te cert acum, dar nici tu nu faci ceva ca sa iesi din starea asta, iti place sa te complaci si sa devii o victima
uneori internetul este o mare pierdere de timp in special facebook in care nu faci nimic decat sa iti pui niste poze si sa astepti ca lumea sa te vada si sa zica oaw ce faina esti! nu cred ca este o diferenta mare intre vanzarea unei vite- pentru ca trebuie sa te uiti bine daca e sanatoasa, daca da lapte, daca face treaba buna si postarea unei poze pe internet in asteptarea unui compliment sau... nu stiu, poate spun prostii dar asta e parerea mea.
Daca vrei sa te simti mai bine, mai frumoasa, iti propun un joc: uita-te in oglinda si cu sinceritate vezi ce trasaturi frumoase ai: poate ai un ten curat, luminos si fara cosuri, sau niste buze dragute, moi si pline, niste ochi draguti, clari care exprima atat de multe, un par misto, ondulat sau chiar si drept, sanatos.
Uita-te la corpul tau vezi ce atuuri ai, poate ai burtica dar poate ai niste picioare frumoase sau niste sani draguti si plini.
In primul rand ingrijeste-te, orice femeie se simte mai frumoasa si mai sigura pe ea atunci cand stie ca este ingrijita, cand are un ruj pe buze sau un machiaj discret dar care ii pune toate trasaturile in evidenta.
Incearca sa fii cat mai cocheta, ce daca esti mai plinuta, poti sa fii frumos si cu cate kg in plus, important este cum sa stii sa porti acele kg, fereste-te de hainele mult prea mulate care te stang si nu fac altceva decat sa te stranga si sa scoata eventaalii colacei in evidenta!
Daca vrei sa ai prieteni in jurul tau, trebuie ca sa ii castigi, sa le castigi increderea, respectul, nu ii lua ca un bun.
Ai mentionat ceva de un prieten! De ce nu il bagi in seama, crezi ca el se simte bine ca este ignorat si dat la o parte, la un moment dat se va satura si va considera ca nu primeste ce isi doreste de la relatia asta si va renunta in final la tine.
Suna-l, iesi afara cu el, strange-l in brate si spune-i ca ti-a fost dor de el, ca ai fost o prostuta ca nu l-ai mai sunat, dar te simteai atat de nesigura pe tine incat ai considerat ca e mai bine sa il lasi in pace.
Si daca esti complexata cu greutatea, incearca sa faci sport- ei bine chiar si o plimbare cu prietenul este foarte buna in care te mai bulgareste un pic si mai alergi! Un plus sportul ajuta pentru o minte mai sanatoasa si asa scapi si de depresie.
Nu te mai complace in situatia asta, nu faci decat sa pierzi iar apoi o sa te intrebi cum de ai ajuns in situatia asta?
Iesi un pic din tipar, ai un pic de ambitie, de vana in tine si treci la treaba nu mai astepta sa vina altii la tine du-te tu la ei, preia initiativa.
Sper ca ti-am fost de ajutor chiar daca te-am certat un pic!

1 răspuns:
| Pupäcilä explică:

Iti multumesc enorm de mult pentru sfatul tau d, doar citindul am mai multa incredere in mine :X sper sa mai putem comunca pozate imi lasi id tau si mai vorbim :*