| anonim_4396 a întrebat:

Habar n-aveam ce categorie să aleg.
În fine, salut.
M-ar ajuta ceva pastile să reţin informaţii mai repede?
De câteva zile nu pot să mă mai concentrez pe învăţat, nu-mi iese nimic.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Dormi bine. Daca ai probleme care te obsedeaza incearca sa te linistesti. Ciocolata cu procent foarte mare de cacao. Si fa tot ce poti sa nu iei pastile. Din ce am auzit de pe la altii, pastilele nu I-au ajutat si le-au stricat somnul.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Niciodată nu am avut chestia asta cu învăţatul, în câteva minute reţineam o lecţie la istorie.
De când am un program haotic de somn şi "mici probleme" parcă îmi piere cheful de orice, trebuie să mă chinui să reţin şi nişte prevederi stupide.
Dar am înţeles, ciocolată cu procent mare de cacao, mulţumesc big grin.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Somnul si "micile probleme" trebuie rezolvate primele. De acolo ti se trage.

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Încearcă să înveți tot cât mai logic.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Asta încerc să fac mereu, dar mhm, istoria.
Mă pricep la numere, îmi este mult mai uşor să învăţ 15 pagini de cronologie decât să învăţ nişte prevederi.
Chestia e că şi ele ar putea fi luate logic, dar sunt foarte multe şi pe noi când ne ascultă ne lasă între 3-5 secunde să ne gândim.
Măcar azi am scăpat laughing.

| Doub a răspuns:

Sor'mea, înainte de învăţat, lua un "memo plus".
Eu prefer ciocolata şi nucile pentru memorie.
A, da, hei.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ciocolată?! Hmm, sună bine :3.
Nu sunt adepta pastilelor luate aiurea, dar istoria mă aduce în pragul disperării straight face.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mormane de ciocolată şi jeleuri. blushing
Hm, ia-o uşor, ştiu că e nasol.

| R0R0 a răspuns:

Trebuie sa fii odihnita, sa ai o stare buna de spirit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciocolata neagra /amaruie, incearca sa scapi de celelalte ganduri si concentreaza-te doar pe ceea ce ai de invatat!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O să încerc cu ciocolată, dar e super greu să mă concentrez pe ceva când ştiu că vine vacanţa.
Mulţumesc big grin.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai vezi care este cauza, poti sa bagi 5 tablete de ciocolata, degeaba, daca tu nu ai chef! invata acum ca sa poti profita linistita de vacanta, sa stai relaxata in loc sa recuperezi ce ai pierdut in timp ce asteptai vacanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare stres în învăţat e tehnologia (telefon, pc, televizor) astea trebuie să le eviţi pentru a nu fi distrasă.
După cum spuneau şi ceilalţi ciocolata amăruie dar nu recomand să exagerezi că tot de tine depinde să te concentrezi.
Structurează-ţi informaţia schematic şi colorat ca să îţi fie uşor şi plăcută când o citeşti, o să te ajute să te focusezi mai mult.
Cam atât mult spor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc blushing.