| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!
Sunt in clasa a 11 a, insa habar nu am ce materie sa aleg pentru proba la alegere, eu fiind la profil de filologie.
La geografie, am vazut ca subiectele sunt destul de accesibile, insa eu am o problema: retin harta, dar pentru cateva saptamani, trebuie zilnic sa ma uit peste harti, intrucat eu retin mecanic locul si forma tarilor, vecinii, iar la un moment dat, ma trezesc, ca nu mai stiu nimic, desi invat toata ziua. Nu stiu cum sa ma concentrez si sa retin.
La sociologie, parca sunt prea multe definitii de invatat.
Insa, mie imi place, in general, sa comentez si ma descurc destul de bine la acest lucru, ma descurc la eseurile argumentative de la romana si ma gandeam sa optez pentru aceasta materie.
Intrebarile mele sunt:
1) La sociologie, cam cate definitii trebuie sa invat? Am citit programa, dar, ca sa fiu sincera, nu prea imi dau seama daca trebuie sa retin tot.
2) La geografie, cam ce metoda ar trebui sa abordez ca sa invat hartile, logic?
3) Voi ce materii ati ales ca materie la alegere?
Va multumesc de pe acum!

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa retii tot de acolo ( tot ce apare în programa se învață ca nu știi ce e posibil sa pice).
La geografie hartile merg doar învățate vizual. Ai încercat sa subliniezi pe harta cu culori? Fiecare țară sa aibă câte o culoare. Dacă nu ajung fa-le forme geometrice. Eu rețin foarte mult când scriu ceva cu culoare sau e încadrată într-un chenar.
Eu am fost pe real și am ales biologia. happy Dar din experienta cu biologia, invata tot ce scrie în programa și noi am primit un subiect la care nu se așteptase nimeni laughing. Mult succes!

| Louisa28 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult, da, invat tot ce e in programa, dar in programa de sociologeia am observat ca sunt foarte putine lectii, si nu stiu care sunt definitiile care trebuie invatate, poate m-am exprimat eu gresit. Am incercat sa subliniez, retin, insa m-am obisnuit sa invat mecanic, tocmai acesta este motivul pentru care imi este atat de greu sa retun hartile.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Louisa28):

Ai putea încerca sa desenezi tu harta. Nu trebuie sa fie opera de arta, dar poate făcând-o de mai multe ori, o retii. Se spune ca ce scriem cu propria mâna reținem mai bine. Cu sociologia nu știu ce sa zic, eu am fost pe real, însă cred ca exista cărți cu materia structurata. Ia o carte din aceea și compar-o cu manualul și apoi cu programa. Sau întreabă direct profesorul. Nu se supara dacă îl intrebi, ca bacul este o chestie cât se poate de serioasă și trebuie sa va dea îndrumări. Intreba-l ce intra la fiecare lecție. Succes!

| Louisa28 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc foarte mult!

| isemilia a răspuns:

1) Da, cel mai bine este sa inveti absolut tot ce scrie in programa de examen, de siguranta
2) Mie imi plac acele harti interactive. Majoritatea iti spun numele unei tari / unui judet / unui rau etc si tu apesi pe tara / judet / rau / munte etc. Mi se pare ca sunt mai logic de invatat astfel si mai usor de retinut. Insa nu stiu daca te va ajuta, fiecare e diferit.
3) Vad ca iti plac ambele, insa cred ca la sociologie te-ai descurca mai bine daca reusesti sa inveti toate definitiile.

| Louisa28 explică (pentru isemilia):

Multumesc mult pentru sfaturi!