| botosel a întrebat:

Heeeei. Um.nici nu stiu de unde sa incep chiar. Am deficit de fier si trebuie sa mananc ca sa il pun inapoi, si cu toate astea nu o fac pentru ca ma cred grasa. Multi imi zic ca nu sunt dar... fac sport si nu prea mananc ca sa slabesc desi stiu ca nu e bine ce fac.tot continui. Ce sfaturi imi puteti da?

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Necesarul de Fe pe zi este de 18 mg. El se gaseste in:seminte de dovleac(2. 7mg / 100 g)fulgi de ovaz(6 mg/100 g), arpacas de orz(1. 6 mg/100 g), orez decorticat(1. 3 mg/100 g), patrunjel radacina(6 mg/100g)telina(1mg/100g), mere(0, 4 mg/100g), pere(0. 2mg/100g), nuci(2, 1mg/100g), morcovi(1mg/100g), varza(30mg100g), sfecla rosie(1, 5mg/100g), pastarnac (1, 3mg /100g), ceapa (1 mg/100g), miere (0, 6/100g), ou intreg(3-5 mg). Sper sa-ti fie de folos! Asa ca poti manca.

| cristi202 a răspuns:

Ai mare grija! Sportul fara mincare poate duce la o destabilizare a metabolismului, cu urmari grave pentru sanatatea ta. Nu poti sa dai energie, fara sa primesti, si totodata sa fi si OK. Mai bine pune-te si maninca, altfel poate vei regreta cindva de faptul ca nu ai mincat cind a trebuit. Faptul ca ai niste kg in plus probabil nu trebuie sa te determine la asemenea acte care pun in pericol sanatatea ta.

lolita
| lolita a răspuns:

Cumpara fier de la farmacie, o pastila pe zi iti da sufiecient fier. manaca peste, fasole, ficat, teci verzi, nuci, stafide, spanac, orez.

| purplexfusion a răspuns:

Eu am ceva ferum nu stiu cum se numestebig grin e un fel de soluitie visinie care trebuie luata cu apa...are gust km rau dar te obishnuiestirepedehappy