| daNNusa a întrebat:

Heei:* am si eu nevoie de ajutorul vostru.am de facut 3 compuneri si nu am nici o idee.compunerile trebuie sa aiba titlurile urm:
1.pasiunea mea
2.jocuri de ieri si de azi
3. portretul celui mai drag coleg
va rog daca puteti sa imi dati niste idei.va rog... fundita happy!

4 răspunsuri:
| Georgiana2905 a răspuns:

Sa stii ca temele sunt foarte dragute. Te poti juca cu ajutorul cuvintelor pentru a construi ceva minunat. Hai sa vedem pe privat. Compunem amndoua. Asta imi place sa fac!

| Elyy_1788 a răspuns:

Buna!
uite niste idei:
(adica la ce te poti gandi u)
1.eu de fiecare data cand am o compunere sau poezie de facut...
ma gandesc la persoana pe care o iubesc!
:X
imi vine inspiratie din minte!:
uite compun acum.ca mi-a venit chipul lui in mintee\:

Eram pe malul marii rasfoindu-mi filele inimii...Ma gandeam numai la el.La ochii lui frumosi, mari, caprui, la zambetul lui irezistibil si stralucitor, chipul sau perfect.
Prind in mainile mele fotografia lui... el ii daduse drumul. O lacrima din mine s-a asternut pe ea...
M-a mangaiat usor pe cap. Iar eu, intorcandu-l, l-am privit cu dragoste in ochi.
Mi-a spus cuvinte nespuse pana in acea clipa...
Aveam mii de fluturasi in stomac, ochii imi lacrimau, fara sa se opreasca, iar buzele lui au fugit in acelasi timp si cu ale mele.

Sper ca iti place!
2.acel joc nu trebuie neaparat sa fie chiar un joc...se poate referi la viata ta; cum a fost, si cum este acum

Si 3.iti poti imagina o persoana perfecta... oricare!
Sper ca te-am ajutat...si te rog, daca mai ai nevoie de inspiratie apeleaza la mine! sunt bucuroasa sa iti impart si tie un coltishor din eawinking
:X:X:X

| bobosf a răspuns:

Poti incerca sa ceri ajutorul si aici : http://www.compuneri.co.cc/ sau poate gasesti cateva expresii si surse de inspiratie. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru prima poţi vorbi despre hobby-ul care îţi destinde caracterul şi îţi antrenează toţi nervii. Poate fi şi o persoană sau chiar o activitate plăcută pe care o modelezi şi o întinzi desfăşurându-i toate structurile atunci când eşti stresată sau chiar tristă.
În jocurile de ieri şi de azi poţi vorbi despre diferenţele diametral opuse dintre jocurile copilariei gen : şotron, ascunselea şi alegerile puternic criticate ale tinerilor din ziua de azi exemplificând calculatorul care acoperă o arie foarte mare.

La portretul celui mai drag coleg nu cred ca ai nevoie de idei. Îţi alegi colegul cel mai drag şi construieşte-i un tablou luând sau neluând seamă la regulile portretului în literatura.

Sper că ţi-am fost de ajutor.