| lostgirl a întrebat:

Heey, am o problema mare, am sunt intr-o clasa cu multi fitosi in ea, si nu stiu cum sa-i iau, cand fac glume, sau cand vor sa se ia de mine. Din cauza ca nu am stiut sa ma impun cand trebuia, acum am devenit bataia lor de joc.Cum as putea sa-i fac sa ma respecte?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Respectul nu se castiga, se ofera si se acorda. Daca singura cale e indiferenta ce mai astepti? Nu iti fa din a recruta din colegii de clasa prieteni, un sport. S-ar putea sa nu ai ce alege dintre ei.Sa fi fitoasa, sa ii ameninti, sa te certi cu ei inseamna consum de energie degeaba+medie scazuta la purtare.Stai in banca ta si observa. Uita-te bine la ei si te vei fi surprinsa ce o sa se aleaga de ei peste cativa aniwinking

| smile a răspuns:

Trebuie sa ii treatezi cu indiferenta. Ei daca vad ca pe tine te doare cele spuse de ei vor mai continua sa o faca. Indiferenta ii va face sa-si de a seama ca nu merita sa te jigneasca si o vor lasa mai moale.Succes.Fundita?

| Helvete a răspuns:

Ceva de genul am fost si eu. Si probabil pentru unii inca mai sunt. Si am gasit solutia- indiferenta. Nu trebuie sa iti pese de ei, pur si simplu. Gandeste-te ca nu o sa traiesti toata viata cu persoanele alea. Decat cativa ani. Daca esti la sfarsitul scolii generale sau liceului, cu atat mai usor o sa iti fie sa te gandesti ca nu mai ai mult si scapi de ei. Daca nu, tot o sa scapi de ei. Si nu o sa mai ai de-a face cu ei deloc. Pana atunci, trateaza-i cu indiferenta. Nu incerca sa te integrezi printre ei, fiindca nu o sa mearga. Am facut si eu greseala asta de cateva ori, si e chiar mai rau. Nu ii baga in seama daca isi bat joc de tine si nu te cobori la nivelul lor. Asteapta doar sa treaca timpul, pana scapi definitiv de ei. Succes!

| purpleice a răspuns:

Pai ce clasa esti? daca esti a-8-a gandeste-te ca mai ai un an si scapi de ei si o sa te duci la liceu si o sa fi cu totul altfel acolo pentru ca nimeni nu te cunoaste. mi s-a intamplat si mie in clasa a-6-a, nu prea mai aveam niciun prieten in clasa, ma departasem sau ma certasem cu toti, si erau niste fete care se luau de mine si ma durea f tare.atunci intr-una din zile cand s-au luat mai rau de mine, am inceput sa plang si fosta mea prietena a venit si m-a consolat si de atunci am devenit iar cele mai bune prietene si mi-am mai facut si alte prietene si atunci mi-am dat seama ca nu-mi place sa fiu calcata in picioare si de atunci am inceput sa ma impun, am inceput sa le vorbesc la fel cum imi vorbeau ele si totul s-a schimbat pentru ca nu mai imi era frica de ele.in clasa a-7-a a fost super, s-au maturizat cu totii si am inceput sa fim o clasa mai unita, iar cu fetele acelea ma inteleg f bine acum, cu una dintre ele stau acum un banca si suntem prietene bune.deci sfatul meu este sa incerci sa te imprietenesti cu cineva din clasa ta, sau daca nu de la alte clase, si raspunde-le si tu la fel si nu-ti mai fie frica de ei, curaj, sunt doar niste copilarii acum, o sa vezi cand o sa fii la liceu o sa fie altfel. dar de ce se iau de tine, intreaba-i daca nu pur si simplu nu-i baga in seama, asculta muzica in casti la maxim, cand vin sa se iau de tine ca sa le arati ca nu iti pasa.sau nu stiu imprieteneste-te cu baieti, baietii nu sunt asa nesimtiti, eu acum am multi prieteni in clasa si fete si baietii, iar cu restul ma inteleg bine, pur si simplu gandeste-te ca nu trebuie sa pui totul la suflet. vorbeste cu mama ta despre lucrul asta, si o sa vezi ca o sa te simti mai bine.stiu e greu dar sper ca te-am ajutat, mult succes

| LarisaAndreea a răspuns:

Fi si tu fitoasa.winking
Vorbestele de ''sus'' asa cum iti vorbesc ei tie.
Adica... vreau sa zic ca si eu in clasa. I eram cam bleaga, aproape toti se luam de mine straight face
Dar din cls. II am inceput sa fiu respectata, unora pot sa zic ca le e chiar friga de minebig grin

| lostgirl explică:

Faza sa fi prima pe clasa, nu o sa mearga, este in clasa un baiat cu media 10, si pe ala il iau la bataie in fiecare zi, faza cu directoru nu o sa mearga, m-am dus la diriga sa-i spun intr-o zi si na interesant, daca incep sa ma cert cu unu, vine toata clasa pe mine, am sa incerc indiferenta. Dar nu stiu daca o sa functioneze, eu pun totul la suflet.Mai dati-mi sugestii plz, se apropie sc, si vreau sa fiu total schimbta, sa se observe ca nu mai sunt persoana pe care o stiau ei, ci alta.

| panteraROZ a răspuns:

Trebuie sa fii putin mai agresiva, adica sa le raspunzi cu aceeasi moneda.Foloseste-te de vocabularul lor ca sa ii faci sa te respecte.Fii ironica cu ei! Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata-le ca esti mai ``desteapta`` decat ei: nu-i baga in seama. Ei vor doar ca sa atraga atentia. SI eu, in clasa a 7 a, am fost noua si mereu aveau ceva de comentat la adresa mea mai ales ca invatam cel mai bine din clasa si toti erau invidiosi dar in acelasi timp, ma si respectau pentru ca ei stiau ca nu sunt la nivelul meu. Ai putea sa incepi sa inveti mai bine, poate chiar sa fii prima din clasa si asa vei impune respect doar cand vei trece pe langa ei.Cand vor mai vrea sa se ia de tine, tu ai putea sa le spui : ``Sunteti invidiosi ca nu puteti ajunge niciodata la nivelul meu devil. Fi si tu fitoasa si raspunde-le cu aceeasi ``moneda``.
Sau te-ai putea duce la director si sa ii explici intreaga situatie. La mine a mers big grin.

Bafta!winking