| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Acum 4 ani o asa zisa prietena mi-a zis ca sunt adoptata, bineinteles ca nu am crezut-o dar dupa o saptamana am intrebat-o pe mama si ea mi-a zis ca e adevarat ce imi spusese aceea fata. In seara aceia facusem o criza foarte urata fiindca eu speram sa nu fie adevarat. Stiu unele date despre parintii mei adevarati dar nu stiu cum sa aflu unde stau etc. Nu vreau sa vorbesc cu mama despre asta, nu vreau sa stie ca vreau sa imi cunosc familia biologica.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pustoaico,stai chill, nu are rost. Daca ei te-au abandonat? Nu te vor si.(punct) Tine minte o vorba mare care am auzit-o spusa la cineva care era adoptat de catre o femeie batrana."Mama nu e aia care te naste, ci aia care te creste " tine-o minte, invata-o respect-o si pretuieste-o happy Pentru ca asta e adevarul.

| MihaelaDart a răspuns:

Verisoara mea a fost adoptata de mica, era un bebelus de cateva luni, adevarul la fel l-a aflat de la rautatile de copii care mereu vorbesc urat cu cei care primesc a doua sansa in viata. A fost dezamagita, isi punea mii de intrebari de ce tocmai ea, cu toate ca singura la varsta de 10 ani cand a aflat adevarul si-a dat seama ca parintii adoptivi o iubesc prea mult ca ea sa faca un gest urat, de a fugii de acasa pentru a-si cauta mama. Cu toate ca nici nu avea informatiile necesare si de unde sa ia cautarea mamei biologice.
Pana la varsta de 14 ani au avut mereu discutii cu ai ei parinti si a aflat adevarul despre mama ei biologica. fusese data spre adoptie din cauza ca mama ei o nascuse la 15 ani, o copila si nu avea posibiltatea de a creste un copil. La varsta de 18 ani cand verisoara mea s-a casatorit, dorinta ei a fost sa vina mama ei la nunta ei, bineinteles daca isi dorea acest lucru. Relatia dintre fiica si mama biologica a fost una foarte rece, mama ei nu si-a arata rolul de mama adevarata. Ma rog, ai mei mi-au zis pe cand eram mica ca ea este adoptata, desi nu mi-a pasat acest lucru, am iubit-o ca si verisoara mea primara, nu am facut diferente de nici un fel, suntem si am ramas cele mai bune prietene.

Asa ca tu, poti discuta deschis cu mama ta despre asta, pentru ca ea te poate ajuta sau macar sa-ti spuna la momentul potrivit, cand esti potrivita psihic si moral.

Gandeste-te un pic si logic... atatea femei cat si adolescente care aduc copii pe lume si nu-si pot permite o viata decenta si de a creste un copil, prefera sa-l dea spre adoptie pentru a gasi o familie unde va primi adevarata iubire. Acele familii care adopta un copil, nu o fac de dragul de a le tine de urat la batranete, este total gresit gandita din partea unor copii care afla ca sunt adoptati.

Fii fericita ca ai o familie care te iubeste, nu conteaza cine ti-a dat nastere, mama si tata este acei oameni care te ocrotesc, te iubesc si-ti dau o educatie!

| Ruxandra15 explică (pentru MihaelaDart):

Mergand intr-o zi in oras aproape de piata sfatului e maternitatea si m-am gandit sa intreb din pacate nu aveam buletinul la mine doar carnetul si femeia de acolo mi-a zis ca nu are voie dar vedea ca plang si a zis sa merg cu buletinul si se uita in registre si imi zicce tot ce vreau. Am o prietena are 16 ani si a nascut in aprilie si a pastrat copilul. Mama biologica am inteles ca are 4 copii in afara de mine deci am 4 frati si cel mai mare e cu 7 ani mai mare ca mine si in dosarul in care am gasit numele etc am gasit si o poza a unui baietel. Asta ce arata ca pe ceilalti ia pastrat si pe mine nu?

| Ruxandra15 explică (pentru Ruxandra15):

Pe mine nu ma intereseaza cum o cheama asta stiu deja ci unde sta. Din cate am inteles eu tata e de fapt bunicul.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ruxandra15):

Are motivele ei de ce nu te-a pastrat si tu nu trebuie sa-i porti pica. Daca va veni ziua sa o intalnesti o poti intreba. Mai bine sa fi adoptata, decat lasata pe strada. De unde stii situatia ei financiara cum e... n-ai de unde stii acum cum traiesc restul fratilor tai. Daca abia traieste pe o zi pe alta, cu educatie precara, hrana saracacioasa si multe alte lipsuri, nu cred ca ti-ai fi dorit sa fi avut asa copilarie, atunci te-ai fi intrebat de ce nu am niste parinti de a-mi face poftele asa cum au ceilalti copii. Cum o dai, niciodata nu e bine. Fii alaturi de parintii care te-au crescut, te-au ocrotit, iubeste-i pentru ca ei sunt cel mai de pret si nu conteaza cine ti-a dat nastere! Va veni ziua cand vei deveni si tu mama la randul tau fie ca vei putea da nastere ori nu si vei vrea sa adoptezi un sufletel... Vei intelege situatia mai mult!

Sincer, eu din punctul meu de vedere, neputandand avand copii, saturandu-ma de banii irositi pe tratamente as face orice sa adopt un copil.

| Me01 a răspuns:

Buna, imi pare rău pentru tine( e dureros )
Daca STI cum se numesc doar poliția te poate ajuta cu adresa dar da ai peste 18 ani. Incerca să-i cauti pe fb sau prietena ta care ți-a spus acest lucru sigur știe mai multe despre părinții tai care te-au născut. Nu trebuie sa te superi pe părinții care te-au crescut si da nu te schimbi fata de iei, poate cei care te-au născut te-au dat pentru ca nu au avut ce sa ti ofere, spun asta pentru a te face sa-i înțelegi dar știu ca in sufletul tau e greu de înțeles
Ai grija de tine

| MihaelaDart a răspuns (pentru Me01):

Politia nu are nici o treaba in chestia asta, ci informatiile le poate gasi la protectia copilului, ei detin toate datele despre parintii biologici. Cu toate ca nu-si are rostul, cei de la directie nu ii vor spune, ci doar parintele adoptiv trebuie sa fie in masura sa ii spuna tot adevarul.

| KinderRM a răspuns:

Bună.

Foarte tristă treaba, poate vă familia care te-a lăsat nu vrea să te cunoască şi nu are rost să îi mai cauţi. O să suferi mai tare din cauza asta, dacă te chinui şi îi găseşti să îţi bage o vorbă; ' Nu te vrem. '. Mai aiurea ar fi, ţi-ai complica situaţia.

| Axys a răspuns (pentru KinderRM):

Ai dreptate

| Axys a răspuns (pentru KinderRM):

Buna e pacat mare ce au facut parintii tai naturali Dar nu ai tu cum sa i pedepsesti orce ar fi lasa-l pe Dumnezeu sa o faca in locul tau! oricum o mustra constiinta pe mama ta sad pfff since imi pare rau pentru tine dar fi tare pe tine happy stapana ca nimeni nu te intareste decat tu singura cu proptia ta forta Psihica... happy eu te ajut cu mici idei pentru ca nu sunt in gandul tau sau in sufletul tau sa stiu ce raspuns sa iti dau mai exact te cred si te inteleg dar nu in exactitate durerea tio inteleg si sincer imi pare rau dar te rog fi tare.

Vorbeste cu familia adoptiva spune-le ca ai vrea sa iti vezi familia ta naturala pentru a le cere o explicatie! eu cred ca ai tot dreptul sa stii de ce au facut acest gest. nu?
Chear daca te doare merita incercatt eu zic ca tu cauti un raspuns si trebuie neaparat sa stii dar acesti parintii adoptivi au fost oameni buni si teau luat pentru ca mata nu a fost in stare eu urasc acesti oameni fara suflet si fara pic de mila. Fi tare sinu face nimic de una singura vorbeste cu parintii adoptivi si cautati o solutie impreuna sa aflati devarul din gura lor

| KinderRM a răspuns (pentru Axys):

Băi frate, răspunde-i iei nu mie.