| mezeicristina33 a întrebat:

Sunt adoptata, dar vreau sa-mi cunosc parintii mai mult sa cad daca am frati sau surori vreau sa aflu ce si cum!? Dar am auzit ca daca merg la spital nu-mi dau date pentru ca e secret! Asa e? Si ce trebuie sa fac chiar vreau sa fac asta?

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca adoptiile sunt secrete!
Poate cand vei fii majora, o sa poti sa deschizi ancheta si sa ajungi la spital sau oficiul starii civile sa vezi cand a fost inregsitrata nasterea si pe numele cui.

| RainmakerX a răspuns:

Iti sugerez sa nu incerci... Atata timp cat te-au dat spre adoptie inseamna ca au avut anumite probleme deci s-ar putea sa afli detalii neplacute.

| Donsavas a răspuns:

Du-te la oficiul de arhiva al orasului! afla unde este! cauta!
Nu amana nicio cercetare. continua. e normal ca traind aici,pe pamant, sa iti doresti a-ti cunoaste originile. Intreaba-ti parintii actuali despre familia ta naturala,respectul si iubirea pe care le-o porti nu va schimba cu nimic relatia dintre tine si parintii tai adoptivi. plus ca, ai incredere in ce spun, in realitate, pe lumea asta, parinti sunt cei ce te cresc. de ce? tu nu te identifici cu trupul ci cu sufletul. cand vei pleca dincolo, trupul ramane aici. nu mai are nicio valoare. amintirea cu cei dragi va fi eterna...Numai bine!

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Unde ii acela? oficiul de arhiva?

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

In centru orasului in care te-ai nascut, ai crescut vei gasi informatiile de care ai nevoie. Nu stiu de unde esti si nu pot sa-ti spun exact. scrie pe net '' arhiva nationala'' + orasul din care faci parte si vei gasi adresa cu nr de telefon. spor!

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Si daca vreau sa mi gasesc parintii ma duc acolo sau ii contactez ce le spun ce fac?

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Le spui tot ce stii despre ei,despre parintii actuali si cateva date importante despre tine cum sunt CNP, nume, prenume, oras natal, local etc

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Da dar nu stiu unde ce etaj ce usa sala? habar n am si credeti ca o sa ma ajute la ceva?

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Eu cred ca da. va puteti interesa direct acolo, la cei de la receptie. Zi buna!

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Da nu stiu numai numele mamei credeti ca ajuta?

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Cred ca da. Du-te si intreaba acolo. e mai bine!

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Si daca nu? ce fac?

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Acolo sunt arhivate toate informatiile pe care tu le cauti, este baza de date a tuturor cetatenilor din judet.

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Au zis ca numa la 30 de ani imi da au spus sa merg la casa de casatorie

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Mergi acolo! vezi ce rezolvi sau ai rabdare, raspunsurile vin cand te astepti mai putin.

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Si ce sa fac la casa de casatorie ce are de a face?

| mezeicristina33 explică (pentru Donsavas):

Hey

| Donsavas a răspuns (pentru mezeicristina33):

Eu ti-am mai spus ce este de facut! Vorbirea multa...saracia omului! Numai bine iti doresc!

| AlbNegru09 a răspuns:

Nu îți vor spune deoarece sunt confidențiale. Vorbeşte cu părinții tăi adoptivi, încercă să afli mai multe detalii de la ei. Spune că îți doreşti să îți cunoşti adevărați părinții.

| mezeicristina33 explică (pentru AlbNegru09):

Ei nu stiu absolut nimic despre ei stiu doar numele mamei

| AlbNegru09 a răspuns (pentru mezeicristina33):

Numele si prenumele?
Eu nu stiu daca ar avea vreun rost sa-ti cauti parintii adevarati. Din moment ce te parasesc, oricare ar fi motivul lor. Asa ceva nu se face. Oricat de grea e viata copilul ramane la sanul mamei.
Eu nu as fi cautat-o sincer.

| mezeicristina33 explică (pentru AlbNegru09):

Dar eu caut doar sa vada daca am frati si surori sa i cunosc si eu macar o data in viata atat stiu numele si prenumele

| AlbNegru09 a răspuns (pentru mezeicristina33):

Incearcă poate are Facebook

| alessia5158 a răspuns (pentru mezeicristina33):

In cazul in care, dupa nastere.ai fost abandonata in spital, acesta nu te poate ajuta caci ai fost predata cu "bagaj " cu tot(dosarul personal) Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul respectiv.

Din iubire si respect pentru parintii adoptivi, eu te-as sfatui sa-ti amani cercetarile, indiferent scopul acestora, pana la varsta adultului independent.Acum esti minora, dependenta financiar de parinti si oriunde te-ai duce si orice ai intreprinde in acest sens nu ai sorti de izbanda.

| Roliii a răspuns (pentru mezeicristina33):

Cauta pe google toate detaliile ei posibile, dar daca poti sa cauti si la evidenta populatiei(nu neaparat pe net, unde poti)?

| Roliii a răspuns (pentru mezeicristina33):

Vezi cine o mai cunoaste daca poti si cere-i detalii dar fara sa-i spui cine esti (dar vezi nu ca la interogatoriu)

| mezeicristina33 explică (pentru Roliii):

Nu stiu doar numele si nici acela nu e sigur..sunt multe ca ea pe Facebook de unde stiu cine.