| IoanaaYoyo a întrebat:

Hei all! Mi-a venit ciclul vineri [prima data].
Am 13 ani i-am spus la mama si la sora mea mai mare...am cateva intrebari la care vreau sa imi raspundeti. Rog seriozitate intrebarile sunt pentru fete, va rog nu ma luati la misto!winking
La cat timp trebuie schimbat absorbantul? [folosesc de la Softi deoarece sunt mai mici, adica sunt bune pentru mine]
Nu este permis sa faci sport in timpul menstruatiei?
Cat dureaza pana mi se regleaza?
Eu nu am dureri, mai deloc, este vreo problema cu asta?

Multumesc pentru raspunsuri. :* Fundita:*:* Scuzati categoria nu mi-a fost permis sa postez la "sanatate".happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Absorbantul se schimba la interval de maxim 6 ore sau mai des, chiar daca nu este nevoie. Il schimbi ultima oara inainte sa te culci si prima data dimineata exact la trezire. De cate ori iti schimbi absorbantul i este acasa te speli pe organele genitale cu apa calduta si sapun.
2. Este foarte foarte recomandat sa faci sport in timpul menstruatiei. In timp, asta va duce la flux mai redus si la o stare de sanatate mai buna.
3. De obicei menstra se regleaza in primii doi ani, dar sunt fete la care reglarea se produce mai repede.
4. Nu e nevoie sa ai dureri, e mai bine ca n-ai

| LolaLollita a răspuns:

1. Il schimbi ori de cate ori este nevoie, chiar si la intervale scurte de 3-4 ore.
2. Permis/nepermis... depinde de starea ta. Eu mereu am multa energie dupa primele 2-3 zile.
3. Nu e la fel la toate fetele, depindehappy
4. Este foarte bine big grin

(Acum fara suparare, nu ma pot abtine sa nu fac aceasta paranteza: mama ta chiar nu a putut sa-ti spuna lucrurile astea? Nu e un repros fata de tine, sa nu interpretezi gresit.)

| drogh a răspuns:

Bună!
Absorbantul trebuie schimbat o dată la 3 ore sau când este deja plin şi trebuie să te speli pentru a îndepărta mirosul de sânge. Ai putea să foloseşti Always de noapte când îţi curge mai mult pentru a nu păta. Nu ai voie să faci efort când eşti în perioada asta, deci nu ai voie să faci sport. Cu reglarea...depinde de la persoană. Iar cu durerile... nu este vreo problemă. Norocul tău, altele ar fi ţipat.

| LexieღLorraine a răspuns:

Buna! Pai absorbantul trebuie schimbat de cate ori este nevoie. Sport poti sa faci numai sa nu te agiti prea tare.Cu reglarea depinde de la o persoana la alta acum nu stiu ce sa zic si cu durerile este mai bine daca nu ai. Sper ca te-am ajutat. Bafta happy!