| Fancyuiop a întrebat:

Hei! Am colegi care își bat joc de mine. Unul dintre ei mi-a făcut o poză și a pus-o într-un grup secret de a lor,unde discută cu un fost coleg,care pe acel grup scrie de mine, mă amenință și râde. Toate astea mi le-a arătat un coleg care e pe acel grup de pe messenger. Eu nu le-am făcut nimic.Mi-e frică să mă mai duc la școală, să se întâmple iar.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestia sunt colegii frustrati. Colegi care nu au de lucru. Lipsa de ocupatie. De fapt iti arata cat de prosti sunt. Astfel de comportamente trebuie tratate cu indiferenta. Daca pui la suflet, te imbolnavesti.

Bineinteles, poti lua atitudine. Vorbeste cu parintii tai, iar ei pot merge sa vorbeasca cu parintii colegilor tai. Tu alegi cum sa procedezi.
Ii ignori si ii lasi sa vorbesca pana se plictisesc, fie vorbesti cu parintii tai.

| aimullah123 a răspuns:

Nu stiu daca esti fata sau baiat dar stiu ca trebuie sa iei niste masuri
1) Sa mergi la psiholog. E o problema ca nu vrei sa te mai duci la scoala din cauza lor si trebuie sa inveti cum sa te comporti si tu astfel incat sa nu te mai simta slab si sa faca glume cu tine
2)Trebuie sa ii potolesti cumva si pe aia. Poti apela cel mai bine la parinti zic eu, la tatal tau. El probabil stie sa fie putin autoritar si ma gandesc ca ar putea sa ii sperie putin. Adica e suficient sa vina la scoala si sa se ia mai tare putin de unu dintre ei. Restul vor face pe ei de frica. Mai ai varianta cu dirigintele si cu politia. Indiferent de ce alegi parintii tai trebuie sa afle de chestia asta.

| ibaal a răspuns:

Imi pare rau sa citesc ca asa ceva ti se intampla!
In primul rand, nimic din ceea ce scriu ei acolo nu te defineste!
Sunt niste frustrari pe care nici ei nu stiu cum sa si le exprime si fac lucruri pe care probabil nici nu constientizeaza si nu stiu cat de mult rau fac.
In al doilea rand, capul sus!
Spune-le cat de mult te ranesc vorbele si faptele lor, insa fara teama.
Nu ai de ce sa-ti fie frica!
Daca vezi ca nimic nu se schimba, anunta-ti parintii si profesorii!
Hartuirea si bataia de joc nu este acceptata sub nici o forma!
Daca asta deja a ajuns sa iti afecteze mersul la scoala si invatatul trebuiesc luate masuri urgente!
Nimeni nu este mai bun ca altul si nu te au voie sa te injoseasca!
Fii tare!

| alex15ccc a răspuns:

Asa sunt oamenii, cum vad ca esti diferit sau ai o slabiciune ataca cu sange rece, stiu prin ce treci.
trebuie sa le arati acestor persoane ca nu le mai permiti sa fi bataia de joc a lor. trebuie sa-ti dezvolti o incredere in sine (si stima de sine) puternica si gaseste-ti prieteni care te pot intelege si accepta asa cum esti tu, ceea ce este foarte greu, dar nu imposibil. astfel vei avea grupul tau de prieteni si ei iti vor lua apararea.

ps, nu ai de ce sa pui la suflet niste rautati ieftine.
ai grija!

| alii98 a răspuns:

Cati ani ai?
du-te la director,daca nu diriginta,dar de preferat mai intai la parinti si spune-le ce se intampla
te ameninta ca te bate? du-te la politie daca nu se rezolva dupa parinti si diriginte
Si nu fi fraier/fraiera,fi tare, nu-i lasa sa te sperie, fa-ti un prieten si spune-i sa stea mai tot timpul cu tine, si daca se iau de tine sau ceva, sa-i faci un semn sa se duca repede la cancelarie sau ceva

| DannyQ a răspuns:

Spune-i dirigintelui/i tău/tale. Dacă nu se rezolvă mergi mai departe, adică la Director.

| blacksky13 a răspuns:

In primul rând, stiu ca este greu dar cel mai mult contează și sa ții minte ca nu trebuie sa îți pese. Trebuie sa ii tratezi cu indiferenta și in caz de nu te lasă in pace Răspunde-le sec și scurt(nu urat). Sau ai putea sa ii intrebi ce ti-au făcut sau ce rezolva dacă fac mișto. Stiu ca îți pare imposibil ce îți zic ca stiu și eu cum este sentimentul dar trebuie sa faci ceva cu asta pentru ca nu meriți sa fii luat in ras de niște inculți. Gândește-te cât de frustrați și ce probleme au ei acasă de au nesimtirea de a se lua de tine. Sunt doar niște frustrați și își vărsa nervii lor pe tine. Ei nu au ceva personal cu tine ci doar asta e singurul mod prin care ei încearcă sa demonstreze ceva. Tine minte: Sa nu îți pese. Toate cele bune

| Maria209 a răspuns:

Ei au o viaţă de şi se iau de alţii.Problema lor, nu a ta.