| lauracraciun a întrebat:

Heihappyam mai multe probleme si as vrea cat mai multe sfaturihappydesigur dau fundahappy prima ar fi ca am trecut la liceu.si eu eram printre cei mai buni din clasa in generala.insa acum situatia s-a cam schimbat e o fata care invata tooata ziua si le stie pe toate si se baga in seama cu toti profesorii.si sincer ma cam deranjeaza pentru ca ea nu ridica mana de fiecare data. spune direct raspunsul si normal ca profesorii pe ea o iau de bunastraight face. nu stiu am impresia ca e mai buna ca mine si stiu sigur ca pot fi si eu la fel de buna. dar efectiv nu stiu ce e cu mine e prea mare schimbarea.nu stiustraight face. ce ar trebui sa fac?straight face asta e una. a doua ar fi ca atunci cand am intrat la liceu voi avea un grup mai larg de prieteni.in generala nu ieseam cu foarte multi pentru ca nu imi placea comportamentul.ma rog.insa la liceu nu e asa cum am crezut.am langa clasa mea o clasa de a12a. ii exclud din startoh go on si langa o clasa de a9a.sunt destul de multi baieti acolo care vin la niste,, panarame"nu-mi place cuvantul dar trebuie sa-l folosesc.eu cu astfel de baieti nu iesstraight face. si fete le cunosc doar pe cele din clasa la mine.si sunt doar vreo 4 care nu sunt panaramestraight face. si mai este o problema.boyfriend.nu am un prieten si niciodata nu am avut:d.nu pentru ca nu m-ar fi placut nimeni niciodata.ci doar pentru ca nu pot fi cu cineva pe care nu il plac.tot asa am crezut ca la liceu cunoscand si alte persoane poate ca ma voi indragosti de cineva cu adevarat. dar de cine cand toti se uita la astea din clasa la mine? care isi pus fusta de la uniforma pana in gatlaughingsi umbla cu decolteuri de jumatate de metru?straight facedeci ce sa fac ma simt atat de naspa.profesorii sunt foarte reci si sunt severi.nu e ca in generala:X:X:Xnu cred ca ma pot obisnui cu locul 2straight faceinsa nici nu vreau sa invat toata ziua sa stau in casa la fata aceea ce sa fac in legatura cu toate aceste situatii? multumesc pentru raspunsuri si promit funda.scuzati greselile gramaticale.am scris destul de repede

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Să le luăm pe rând.
În legătură cu colega ta, de care spui că e mai bună ca tine, trebuie în primul rând să deschizi ochii. Este o mare diferență între ce a fost în generală și ce este acum la liceu.Nu te pierde în nimicuri,că-ți va părea rău mai târziu. Încearcă să fii realistă. Nu trebuie să demonstrezi nimănui nimic. Ține minte asta. Tu ești conștientă de capacitățile tale,de cât de mult poți (sau nu pot).Las-o pe colega ta să fie cum vrea,tu privește-te doar pe tine. Mie când mi-o lua altcineva înainte,dar știam și eu răspunsul,eram fericită că îl știam pe cel corect. Știam, asta conta. Nu să-i demonstrez profei, nu să le demonstrez colegilor. Încearcă să fii stăpână pe tine și să apreciezi lucrurile cu adevărat importante.
În a doua problemă...de unde ești tu așa sigură că aproape toate fetele de care spui sunt panarame? Le cunoști? Nu eticheta oamenii după două priviri. Apropie-te de toți și încearcă să rămâi lângă cei care merită. Asta contează.
În legătură cu băieții...stai liniștită, o să vină și băiatul potrivit pentru tine. La liceu totul se schimbă și trebuie să te adaptezi. Eu când am intrat la liceu,eram nervoasă pe toți pentru că nu-mi plăcea și nu mă regăseam în nimic. Așa sunt profii la început,fac pe severii,dar pe parcurs o vor lăsa mai moale. Învață cât poți, înțelege ce înveți și știi vorba aia, nu te lua prea în serios. Baftă!

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Elena in viata asta exista intotdeauna cineva mai bun decat noi.Nu ai de ce sa fii invidioasa pe acea colega a ta, dar pe buna dreptate ea "munceste" mai mult decat tine.Nu e suficient doar sa te plangi, ci trebuie sa treci la fapte! Ca sa demonstrezi cu adevarat ca poti fi mai buna decat ea i-a si invata si tu mai mult pentru a o intrece ca daca spui ca" nu imi convine, dar nu vreau sa stau sa invat toata ziua" nu vei rezolva nimic.Generala este foaret diferita de liceu, asa ca te rog nu le mai compara, o sa vezi tu mai tarziu pentru ca acum esti inca la inceput.Prietenii vor aparea si ei si nu mai judeca colegii/colegele tale ca daca au decolteu un pic gata de acum sunt curve, ci incearca sa le cunosti sa vezi ce fel de persoane sunt cu adevarat.In priivinta iubitului nu-ti fa griji cand te astepti cel mai putin va aparea si Fat-Frumosul tau.
P.S poate ca e mai bine ca este cineva mai bun decat tine in clasa asta pentru ca te va ambitiona mai mult pentru ca vei fi intr-o permanenta concurenta, asta daca te tii in continuare de invatat si trebuie sa stii ca in generala erai tu cea mai buna, dar aici trebuie sa depui un pic mai mult efort ca sa fii ce ai fost daca nu... asta e viata.Succes:*

| lauracraciun explică:

Am recitit si am vazut ca era o chestie.deci credeam ca o sa am la liceu un grup mai mare de prieteni.dar nu a fost asa

| lauracraciun explică:

Credeti-ma ca daca as putea v-asi da tuturor fundita:*multumesc pentru sfaturi.credeti-ma ca le cunosc cat de cat.adica una dintre ele a venit cu o fusta de o palmaraised eyebrowssi alta cu o camasa din dantela se vedea tot ma rog si in legatura cu comportamentulraised eyebrowsuneia dintre ele ii place sa-i faca pe toti sa stea in limba dupa ea si multe altele.deci poate ca nu sunt asa cum spun eu? ma roghappyo sa incerc sa fac tot ce ati spun multumesc mult de tot>big grin

| Floris83 a răspuns (pentru lauracraciun):

Wow, aici e treabă serioasă, nu știu dacă e să-mi prind și eu urechile, da mă amuză chestia cu fundițele...ce-s alea frate,!?! țin cumva de foame! binepăi dacă tipa aia știe să stea în limbă n-are decît să arate și să învețe și pe alții cum se stă, dacă nu ia să nu mai diverse atîtea minciunele, domle!

| nosferatu15 a răspuns:

Se vede ca tu esti o fata deseapta dar tu nu trebuie sa te uiti in gradina vecinului. Tu iti vezi de munca ta; nu trebuie sa fii invidioasa pe ceilalti pentru ca poate invata mai bine ca tine. Fii ambitioasa si lupta, adica nu toci toata ziua, trebuie sa ai strategia ta, secretul tau, acel farmec cu care sa-i dobori pe toti.
In legatura cu colegii tai, ce pot sa spun...nu stiu, poate ar trebui sa fii si tu un pic mai la moda. Nu-i musai sa ai fusta ridicata pana la gat dar nici s-o tii atarnata pana la glezne. Integreaza-te intr-un grup de fete, nu fii timida cu colegii ca pana la urma vei sta 4 ani de zile cu ei.
Cat despre profi, asa vor ei sa para la inceput, dar se imbalnzesc pe parcurs. Iti spun eu sa nu-ti mai faci griji, totul o sa fie foarte bine, nu bine. Ai incredere in minewinking...