| LuckyFf a întrebat:

Hei, am nevoie de niste idei originale. Trebuie sa fac pentru maine o compunere unde trebuie sa descriu o zi de iarna. am inceput ceva, dar nu pot continua. pur si simplu nu am inspiratie.
Vreau niste propoziti frumoase sau fraze in care sa descri anotimpul iarna.
Cel mai bun sa castige fundita! :X

Răspuns Câştigător
| designerbugatti2012 a răspuns:

De peste dealurile masive, cu copaci triști și ruginii, bate un vânt rece ca gheața. Natura mohorâtă se încovoaie la contactul cu aerul rece și încearcă se reziste cu demnitate în fața iernii ce se instalează în forță. Abandonată la cheremul temperaturilor scăzute, natura face eforturi disperate să lupte cu frigul ce-ți taie respirația. Nevoia unei raze de căldură, care să alunge frisoanele necontrolate, poate fi citită pe chipul oricărei plante din jur.

O înmărmurire rece, specifică unei ierni geroase, domină întregul peisaj. Frigul pătrunzător a intrat în scoarța copacilor adormiți, iar trosnetele crengilor înghețate se aud până departe. Ca niște arătări, copacii cu crengile golașe, par a implora milă din partea vântului nemilos. În loc de un răspuns plin de compasiune, vântul trimite o nouă răsuflare, mai rece decât înainte. Hărțuiala crivățului continuă câteva ore, care par ani, după care încetează. Armistițiul se instalează împrejur, iar primul semn al încetării ostilităților este o înseninare timidă.
Stratul de zăpadă crește văzând cu ochii, acoperind totul cu mantia sa albă. Ca prin miracol atmosfera mohorâtă dispare. Marea de alb degajă o lumină rece care înviorează puțin natura. Deși frigul este la fel de dens, natura parcă resimte mai puțin asprimea lui. Acum, îmbrăcată în straie albe, împodobite cu fulgi mari de zăpadă, natura se simte protejată. Din cer continuă să cadă fulgi grei de omăt, într-un ritm din ce în ce mai alert. În felul acesta, iarna își marchează teritoriul și se declară stăpână absolută peste tot cuprinsul.
Pliz funda...

| LuckyFf explică (pentru designerbugatti2012):

Hei, mersi chiar ai multa imaginație. O sa ma inspir si eu de aici big grin Funda e a ta happy E a ta originala sau?

2 răspunsuri:
| designerbugatti2012 a răspuns:

By me