| calypso13 a întrebat:

Hei! Am nevoie urgent de ajutor efectiv sunt disperata.Sunt impreuna cu un tip de aproape o luna si sunt foarte geloasa pe fosta lui pentru ca ei au ramas intr-o relatie de prietenie care pe mine una ma deranjeaza enorm de mult adica vorbesc prin mesaje inca isi dau tag in poze, nu au sters pozele cu ei 2 de pe Instagram el inca poarta niste latisoare (latisoarele alea formate din 2 jumatati daca stiti la ce ma refer). Zilele trecute s-au si intalnit si am aflat asta de la o prietena de ale ei apoi mi-a spus si el.Prietena ei mi-a zis ca ei inca se iubesc si ca au o relatie neoficiala si chestii din astea, dar el mi-a spus de dinainte sa fim impreuna, ca fosta lui inca ii da mesaje sa se impace iar el nu mai vrea nimic cu ea si ca el a decis sa se desparta de ea deoarece ai ei il amenintau cu politia (el face 19 iar ea din cate am inteles are 15, aceeasi varsta ca a mea (si chiar nu imi pasa ca o sa spuneti ca sunt prea tanara pentru cacaturi de genu))si cand i-am mai facut o scena de gelozie a incercat sa imi explice sa sunt doar prieteni si ca nu am de ce sa imi fac griji ca odata ce el a luat decizia de a se desparti de ea nu se vor mai impaca. Si dupa ce s-a vazut cu ea a stat cu mine restul zilei adica 7 ore, ma gandesc ca ce om ar sta atat cu o persoana pe care o foloseste doar ca paravan pentru altii.Si se poarta super frumos cu mine chiar ma respecta si tot tacamu...ma face sa rad si efectiv e singurul tip cu care chiar imi place sa stau si nu stiu...nici nu exista cuvinte pentru ce m-a facut sa simt intr-un timp atat de scurt, stiu sigur ca e singura persoana care m-a facut atat de fericita.Am nevoie de niste sfaturi!

Răspuns Apreciat de Editori
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Eu zic să faci ceva în privinţa asta.
Propune-i să îşi păstreze lănţişorul dar să nu îl mai poarte, cumpără-i tu un lănţişor cu iniţiala numelui tău.
Propune-i ca atunci când îşi doreşte să o mai vadă să mergeţi împreună ca şi cuplu într-un loc public sau la un suc şi să o invitaţi şi pe ea va accepta dacă este doar o prietenă.
Propune-i să îşi salveze pozele cu ea în telefon pentru ca ea face parte din trecutul lui şi e absolut normal să aibă amintiri legate de ea, dar sa le ştearga de pe retelele de socializare.
Propune-i să nu îi mai facă speranţe răspunzândui foarte des la mesaje.
Vorbiţi sincer şi clarificaţi situaţia.
Succes şi multă iubire

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori te împaci cu situația ori îl lași deși sincer eu nu aș rămâne, nu e normal încă să poarte astfel de lănțisoare și să se vadă cu ea pe ascuns. tu încă ești noutate pentru el și îi atragi atenția, da când ajunge să se plictisească un pic de tine, parcă văd că-i și revin sentimentele pentru ea. Eu zic să-l lași.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, copilariii. Tu esti carnita proaspata. Acusi o sa zbori si tu. Daca nu zboara el la bulau mai intii...winking

| relian a răspuns:

Pune mana pe carte, vezi-ti de scoala, lasa mana pe maciuca, ai timp destul mai tarziu laughing Ai 15 ani si deja esti toata pana la gat in maciuca,in loc sa visezi la scoala,la stiu si eu ce vei face in viitor, ca sa vezi cei doare pe unia laughing sau cu ce isi ocupa timpul laughing

Pai iti da ala tot tacamu, cum sa nu-ti dea laughing parca te vad peste un an pe aici, ce faci tu ca ai ramas gravida laughing Dar las cai bun si asa, RO are nevoie de populatie, si asa suntem putini

| Andreeush a răspuns:

Dacă ei încă mai vorbesc prin mesaje, se văd, mai au poze împreună atunci încă mai e ceva între ei.
Spune-i să aleagă, ori tu ori ea.
Dacă nu renunță la contactul cu fosta atunci nu cred că ar avea rost să te mai complici cu el.

| eckblume a răspuns:

Iti spun fara nicio rautate ce cred. Ai 15 ani, el are 19. Tipul e mult mai matur (teoretic) fata de tine. La 19 ani nu mai faci pe "gelosul", mai ales cu o fata de 15 ani (am citit si ce ai scris in comentarii). Un om serios e decis, nu se mai gandeste la "fosta" care e tot de varsta ta. E un caz clasic de dramatism adolescentin. Stiu prea multe cazuri ca al tau. Asta nu e relatie serioasa; Ori tu ori acea fata. La 15 ani fetele se indragostesc foarte usor, pun suflet, plang si sunt extrem de naive {(unele, nu toate)}. Baiatul acesta pare mai mult sa va amageasca pe amandoua. Tu esti la liceu, probabil si el. Daca ii vine in minte sa dea la vreo facultate/postliceala? Ramai singura si trista fiindca ai pus suflet. Esti doar de o luna cu el! Un om isi mascheaza foarte bine intentiile. E usor sa te joci cu niste cuvinte (te iubesc, am incredere in tine, doar tu esti sufletul meu etc.).
Esti foarte geloasa. Daca si fata aceea e foarte geloasa, stii ce ar iesi? Un pic de bataie. Nu iti vine sa ii dai una cand il vezi pe langa iubit? Sa stii ca e important sa ne controlam emotiile. Sa ai grija sa nu fii impulsiva si sa lovesti. - nu spun ca ai face asa, doar te previn prieteneste.
Cum sa pastrezi lantisoare si poze de la fosta? Fii putin rationala. E ok asa ceva? Nu. Baietii vin si pleaca. O sa mai intalnesti baieti care vor dori sa te cunoasca, sa te faca sa zambesti si mai ales, sa te simti apreciata.
Stiu ca voi, cei de 12-16 ani spuneti ca sunteti tari, maturi si ca stiti ce e mai bine. Uite ca nu prea e asa din punctul meu de vedere. Pe la 15 ani abia inveti din greseli si incepi sa iti dai seama ca nu orice dorinta/lucru se implineste.
Esti adolescenta, esti sensibila. Nu te complica cu "drame" de genul, fiindca poti sa suferi dupa si risti sa nu mai ai incredere in cineva.
*PS: Nu neglija scoala.*

| Beyou799 a răspuns (pentru eckblume):

Foarte corect ce ai zis, exceptand un fapt, probabil nu ai inca 19 ani si nu stii, dar exista si tipi de 25 foarte imaturi care incearca cu toata inima sa faca geloasa o fata, aproape toti! Rar unul care nu e cu geloziile.

| eckblume a răspuns (pentru Beyou799):

Exista gelosi si la 45, nu e limita de varsta. Gelozia excesiva intr-o relatie e toxica. Am scris strict despre cazul ei. App, am pus in ghilimele... nu s-a simtit ironia la adresa lui.
Si sunt mai multe de spus, cum ar fi situatia scolara. Tinand cont de varsta lui si de faptul ca nu stie cu care sa ramana, se pot observa multe despre el.

| Beyou799 a răspuns (pentru eckblume):

Am inteles, asa e! Plus ca va pleca sa studieze cel mai probabil si le va lasa pe amandoua.

| lilith16 a răspuns:

Logic ca o mai iubeste si poate te foloseşte sa treaca peste despărţire, nu sta intr-o relatie toxica si ia o decizie in legatura cu asta

| MPersephone a răspuns:

Esti tanara, ai o viata in fata.Nu te baga in dramele astea, pentru ca tot tu vei fi ranita, si nu meriti asta. Tu nu trebuie sa fii a doua optiune, sau un loc de confort cand nu e fosta langa el. Tu trebuie sa fii unica in viata lui, si daca nu simti asta, mai bine pleaca. Inca aveti putin timp, sunteti tineri, nu e serios. Gaseste pe cineva care sa te respecte.

| IonutR1 a răspuns:

Uite parerea unui baiat. In primul rand nu esti chiar prea mica pentru a avea un prieten de 19. Oricum, deci ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii explici ca daca chiar vrea sa fie ceva "serios" intre voi trebuie sa nu mai aiba cat mai putin contact u fosta, iar cu alte fete poate sa iasa, sa vorbeasca, dar pana la o anumita limita. Daca nu ii convine si tot o tine pe a lui eu zic sa il lasi deoarece exista posibilitatea ca el sa stea cu tine doar pentru a o face geloasa pe fosta. In fine, eu iti urez mult noroc!

| calypso13 explică (pentru IonutR1):

Nu stiu ce sa zic adica eram pe afara cu niste prieteni si eram 3 tipe si 5 tipi si a inceput sa faca pe gelosul azi a incercat sa se dea unu la mine prin mesaje si nu i.am zis ca am iubit ca na nu m-a intrebat si as fi fost rea, i.am aratat si lui sa vad daca are vreo reactie si a inceput sa faca pe gelosul ca dc nu i.am zis din start ca am iubit.Adica sunt chestii din astea marunte care ma fac sa ma gandesc ca el chiar tine la mine.

| Beyou799 a răspuns (pentru IonutR1):

Mai bine sa nu-i interzica sa fie cu fosta. Asa se va convinge si ea cat de mult tine prietenul ei la ea. Cand lasi omul sa faca ce vrea, vezi adevaratele lui intentii si adevarata lui față! Si multi baieti se intorc la fostele, doar din cati cunosc eu sunt peste 10, si nu cunosc multa lume. Dar fostele la ei, foarte rar. O fata cand pleaca, o face de-adevaratelea deoarece ele stiu bine ca o despartire s-a intamplat cu un motiv, si ca greseala se poate repeta. Nu poti schimba omul. Baietii in schimb, se mai intorc la fostele, chiar daca sunt cu actualele, le vor povesti de actualele sa vada daca sunt geloase, si daca fostele ii vor respinge, vor ramane cu "rezerva", sau se vor orienta catre alta fata! Oricum, un baiat cand tine la o fata lupta pentru ea si face orice ca sa nu o raneasca, sa o protejeze, o zi fara ea si sufera. Dar nu prea sunt asa baieti.

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

La baieti exista un alt tip de gelozie, absolut toti o au! E vorba de orgoliul masculin, ei gandesc asa: " ala e mai tare ca mine? Mi-o fura pampalaul ala?", nu e ce crezi tu, adica sa gandeasca "sunt pe cale sa o pierd, trebuie sa fac ceva". Nu te lasa pacalita! Ei au in sange instinctul de a fi cei mai puternici, competitivitate, iar el va fi gelos in sensul ca vrea sa demonstreze ca el e mai bun decat respectivul. Nu te lasa pacalita. Tu nu aveai pana acum de unde sa stii asta.

| calypso13 explică (pentru Beyou799):

Nu stiu i.am zis sa nu imi faca ce mi.au facut altii(da s-a dat in mine(nu sunt mandra de asta dar poate intelege.ti mai bine de ce m.am atasat asa mult de el), la un moment dat vorbeam cu un tip si dupa 2 luni la care el mi-a zis ca e fosta mi-a dat mesaj sa ii las iubitul in pace si eu aram acolo da stii nu stiam de existenta ta) si mi-a promis ca nu o sa o faca...

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

Pentru varsta ta ai trecut prin destule dezamagiri! Poate ce simti tu acum este o afiliere emotionala, starea de bine pe care ai simtit-o alaturi de el, subconstientul ti-a lasat impresia ca e iubire, dar e iluzia inimii. Tu crezi ca ai merita sa fie si cu alta fata si sa isi aminteasca mereu de fosta. Si atunci cand un baiat nu reuseste sa-si atinga obiectivul, de exemplu, cum a fost problema cu parintii fetei, devine si mai interesat de ea, e o chestie psihologica, nivelul de dopamina (hormonul fericirii) creste, si simte o satisfactie incercand sa isi atinga scopul (in cazul de fata, sa fie cu ea in ciuda interdictiei parintilor ei).

| Beyou799 a răspuns:

Ai mare grija, poate el inca mai tine la fosta, ti-a si spus ca nu mai vrea sa fie cu ea pentru ca il ameninta parintii ei. Sa stii ca baietii au obiceiul sa le spuna multor fete ca le iubeste, si multi ar fi in stare sa stea zile non-stop de vorba cu o fata, dar de fapt sa nu simta ceva pentru ea. Nu ai de ce sa fii geloasa. Uite un sfat bun, daca esti fata desteapta, chiar si cand esti geloasa, nu-i reprosa nimic si nu-i spune nimic care sa dea de banuit. Asteapta sa faca ce-l taie capul ca asa vezi de ce e in stare, si afli imediat daca tine sau nu la tine. Daca sunt doar prieteni, lasa-i sa fie "prieteni" mai tarziu vei auzi ca sunt impreuna, daca afli asta, e confirmarea directa ca te-a mintit si ca de fapt o place pe cealalta, sau pe niciuna si vrea doar sa se distreze. Merita sa mai pierzi timp cu el tinandu-l departe de fosta, si el sa stea cu tine cand in inima lui e altcineva cu care ii este interzis sa fie? Bucura-te ca ai ocazia sa-i vezi sinceritatea din timp, nu cand e prea tarziu si te atasezi si mai tare de el si esti in stare sa ii ierti orice. Oricat de mult tii la el si simti ca asa vei simti toata viata, sa stii ca si daca va fi sa va despartiti, vei suferi la inceput, dupq chiar vei uita de el. Greu de crezut, nu? Dar sa stii ca asa e!

| calypso13 explică (pentru Beyou799):

Deja cred ca tin prea mult la el adica nu stiu daca o sa intelegi dar daca sunt suparata pe el si imi trimite o poza cu el mi se duce dracu toata supararea...

| calypso13 explică (pentru Beyou799):

Si in momentul asta ea a pus la story ca vb cu cineva la telefon, iar el in momentul asta nu imi raspunde la mesaje si imi e ca nu cumva sa vb cu ea

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

Inteleg mai bine decat te astepti! Si stiu ca suferi mult, dar dupa ce faci ce trebuie, nu vei mai suferi! Mai bine scapi acum de el, si dupa ai ocazia sa intalnesti un baiat care si-ar da si ochii din cap pentru tine. Decat sa fii cu el si sa suferi atat de mult timp, sau poate cine stie, toata viata! Gandeste-te care dintre variantele astea sunt mai bune pentru viata ta, si vei sti automat ce sa faci, chiar daca doare tare cateva saptamani poate, sau o luna, doua, dar dupa stii ca nu vei mai suferi si vei gasi fericirea care sa te urmeze o perioada foarte lunga de timp sau toata viata. Stiu ca ratiune in iubire nu prea are putere. Doar o fata plina de curaj poate, si tu pari o fata inteligenta, hai si cu acel curaj! Si el mereu isi va aminti de tine asa: " are ea 15 ani, dar gandeste ca una de 30", si bineinteles ca dupq ceva timp va vrea sa se intoarca la tine, ca normal, ce baiat ar vrea sa piarda o fata echilibrata, desteapta si devreme acasa?, dar sa stii ca si atunci va fi pentru propriul interes, baietii mai au obiceiul sa se intoarca la fostele.

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

Posibil sa vorbeasca cu ea, sau chiar daca are alta treaba, un baiat care tine la o fata, nu rezista sa nu vorbeasca cu fata iubita niciun pic. Si vezi? Merita ca mereu sa stai cu grija asta pentru ca nu-ti inspira deloc incredere? Baiatul potrivit pentru tine este cel care iti inspira incredere si esti sigura si simti ca pentru el esti unica fata! Pana nu simti asta, inseamna ca el greseste pe undeva, sau ca e ceva la mijloc.

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

Mai bine te retragi pana nu e prea tarziu, nu va stiti de mult timp, nu vei suferi prea mult dupa el, cam 2 saptamani. Decat sa te faca sa te simti doar o alta fata din viata lui, sau pe locul 2, sau ca mai e una in afara de tine...tu consideri ca meriti asa ceva?

| calypso13 explică (pentru Beyou799):

Da mai e si chestia ca a facut relatia noastra publica si i-a spus si ei despre asta si l.am intrebat ce a zis mi-a spus ca"intelege si respecta asta" dar ma gandesc sa nu fiu folosita ca paravan pentru relatia lor.Si i.am spus sa nu isi bata joc de mine si face el cica ce te face sa crezi ca imi bat joc de tine...

| Beyou799 a răspuns (pentru calypso13):

Te-a mai si intrebat ce, de frica sa nu-ti dai seama. Pai da, poate foloseste asta sa-si acopere relatia..acum trage si tu concluzia, merita sa mai continui cu el asa, fara sa tina la tine? Sa ii acoperi in timp ce ei se imbratiseaza si se vad pe ascuns? Stiu ca acum simti ca ai nevoie de incurajari, ca lumea sa-ti spuna ca nu e asa si poate sa-i gaseasca scuze care sa nu duca la fosta, dar pentru viata ta e mai bine sa stii adevarul, sa deschizi ochii. Tu nu vezi, dar o parere din exterior vede mai bine realitatea, si evident ca acest baiat nu tine la tine, altfel nu mai petrecea timp cu fosta, nu ca sa nu te superi tu, pentru ca nu simtea nevoia, si timpul in care putea fi cu fosta, voia sa fie cu tine pentru ca nu ar fi rezistat o clipa fara tine. Asa se poarta un baiat cand tine la o fata, intreaba pe cine vrei. Ca sa te convingi, lasa-l sa faca ce vrea, nu-i mai spune de fosta nimic, si vei afla cu timpul de la altii ca i-au vazut impreuna, ca sunt impreuna. Si ar mai fi o chestie sa-ti faci un cont fals cu alt nume, sa ii dai cerere si sa ii dai si mesaj, dar daca va fi contul pe nume de fata, cel mai probabil el iti va da mesaj, si incepi sa vorbesti, apoi sa il intrebi daca place pe cineva, daca e cu cineva, daca are iubita si tine sincer la ea. Dar daca te dai de gol ca esti tu, evident iti va spune ce vrei sa auzi. Mai bine nu te complici, si asa e evident ca nu tine la tine, e cu tine probabil ca te place doar ca aspect fizic si sa acopere relatia cu fosta.