| anonima188888 a întrebat:

Hei! Am o întrebare, voi mai creste de acum in colo? Am 13 ani și doar 1.63. Acum 2 ani eram cea mai înaltă din clasa, iar acum deodată am rămas printre cele mai scunde fete. Nu am mai crescut vreun cm de atunci. Tot 1.63 aveam. Adevarul e ca am avut pubertatea prea devreme, la 10 ani îmi venise ciclul deja. Nu vreau sa rămân așa scunda, as vrea măcar 1.68. Am auzit ca fetele se opresc la 14 ani și mă gândesc ca dacă am pubertatea mai devreme mă opresc mai devreme?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de creste, fiind influentat de mostenirea genetica de al parinti si de hrana zilnica, care ne influenteaza hormonal corpul.
Fetele cresc pana la 16 ani, iar baietii pana la 20 de ani.
Ai doar 13 ani, deci inca 3 ani de crescut, deci rabdare, ca proesul s-a mai incetinit, dar ve creste tu.

Uite aici o formula de aproximare a cresterii, pentru fata:
(inaltimea tatalui (in cm) + inaltimea mamei (in cm) - 13 cm): 2 = inaltimea fetei

(Pentru baiat este diferit, adaugandu-se cei 13 cm, nu scanandu-se, ca la fata).

| Andreeush a răspuns:

Ai abia 13 ani, mai ai timp să te dezvolți.