| HIGHMAMI a întrebat:

Hei! Am o mica...mare problema.
Am 16 ani si sunt clasa a X-a unde am picat la un liceu de industrie alimentara.Eu inca din scoala generala am vrut la filologie pentru ca frica ca voi pica BAC-ul la mate se intensifica din ce in ce mai mult inca din clasa a VIII-a.Si sa fim seriosi acum, am invatat doar de nevoie, de nevoia de a ajunge la un liceu de filologie bun iar apoi sa nu-mi mai bat capul atat de tare cu ea dar mna, soarta "m-a intors din drum".As dori sa ma transfer la alt liceu cu profil uman respectiv filologie.Nelamurirea mea este ca atunci cand am intrat in clasa a IX-a, aici, la industrie alimentara, diriginta ne-a spus ca daca urmam acest liceu pana la capat vom obtine o diploma cu care ne vom angaja foarte usor ca ospatar, deci vom putea avea o meserie inca de cand iesim din liceu.Iar eu nu stiu ce e pentru mine mai bine pentru ca eu simt ca nu mi-e locul aici, dar nici nu vreau sa ma trezesc regretand ca m-am transferat la filologie ca si in proverbul:Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard....Eu iubesc engleza, romana si tot ce tine de partea teoretica a materiilor.Nu-mi place matematica desi ma descurc deoarece profesoara este foarte de treaba si nu pune note mici daca vede ca ne strofocam, asa e si cu fizica si chimia unde nu sunt profesori exigenti.Toti profesorii de aici sunt de treaba, dar eu nu vreau sa ajung in pragul Bacalaureatului si sa imi plang de mila pentru ca la urma urmei pe cine mintim? La mate trebuie sa muncesti foarte mult pentru rezultatul dorit, ceea ce eu nu cred ca o sa ajung la performata aia incat sa pot sa il trec cu brio daca eu nu ma simt pregatita sufleteste.Nu sunt atat de hotarata in privinta a ceea ce urmeaza sa fac, si aici ma refer la faptul ca va trebuie sa dau diferenta la limba latina pe care nu am facut-o deloc dar cred ca ma voi descurca pana la urma cu asta, liceu nou, profesori noi, colectiv nou..cred ca imi va lua ceva sa ma acomodez, dar vreau sa stiu doar ca am facut o alegere buna si ca n-o sa regret daca o sa o fac.Un sfat de la cineva care a trecut prin trasferuri sau stie cu ce se mananca m-ar ajuta enorm de mult pentru ca vezi tu..si liceul asta are o oarecare contributie in dezvoltarea ta ca om atat pe plan professional cat si in viata de zi cu zi.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca sfaturi primite de la care cei au "experienta" unui transfer iti vor fi de un real folos --- oamenii sunt foarte diferiti(mai ales in privinta capacitatilor lor intelectuale!).
Decizia de a ramane sau de a pleca trebuie sa o iei in functie de "tinta" ta de viitor(de ceea ce urmeaza sa faci dupa incheierea studiilor preuniversitare).

| CuriousStuff a răspuns:

Oricine poate sa lucreze ca ospatar, nu cauta nimeni ospatari cu diploma.
Totul depinde de tine si de cum te integrezi. Nici bacul la romana nu a floare la ureche, mai ales cel de la filo, mie mi se pare mai greu decat cel de la mate de cateva ori, dar acum fiecare cu ce ii place. O sa te descurci. Pune-te pe invatat

| Andrei277 a răspuns:

Buna eu m-am transferat acum in clasa a 12-a de la turism la filologie ( da stiu cam tarziu), am dat diferenta la latina 3 ani, desen muzica, sociologie, (materie de cl a 11-a care se face la filo) si literatura universala ( tot se face in a 11-a la filo), Am avut ganduri de transfer inca din clasa a 11-a cand am vazut ca la matematica la simulare, am luat 1, nu am stiut nimic, (din 24 de elevi 20 au luat 1 inclusiv eu ), avem tot asa un profesor bun, am avut media 6 la matematica (lol) dar la bac ERAM 100% sigur, ca nu o sa iau pentru ca da matematica, greu mult, mult de lucrat, MULTA MATERIE dar la istorie ai pe text, si se ia usor 5-6 si pana la urma m-am transferat in a 12-a, la filo, e mult mai bine, profesori intelegatori, latina nu e cine stie ce, ( profa o sa fie intelegatoare ca nah esti nou/noua venit/a) la diferente o sa te treaca indiferent ( din moment ce ti s-a aprobat cererea de transfer nu te mai intoarce inapoi crede-ma ) deci FUGI SI TRANSFERA-TE cat mai repede, eu daca nu ma transferam acum ( in a 12-a ) regretam toata viata, si chiar imi pare rau ca nu m-am transferat mai repede, nu conteaza ce note ai la matematica poti sa ai si 10, mereu, daca la bac iei 1 si nu poti trece mai departe, degeaba, bafta happy funda tongue?