| andrutzzzzza a întrebat:

Deci, sunt clasa a IX a filologie prima clasa, chestia rea aici este ca nu imi place deloc! nu suport istoria iar colegii sunt tare nesuferiti! nu ii suport deloc cu figurile lor, si pe deasupra te mai face si de ras in tot liceul. in fine, in prezent vreau sa ma transfer la alt liceu la industrie alimentare, acolo am mai multi prieteni care ma fac sa ma simt bine. oare e o idee buna? din cate stiu nu prea conteaza profilul din liceu asa ca..nu cred ca as avea ce pierde, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Gandeste-te ca motivul principal pentru care te duci la scoala este sa inveti. Nu pentru colegi te duci, ci pentru tine, pentru a invata. Daca spui ca ai multi prieteni care te fac sa te simti bine in alta scoala, iesi cu ei in timpul liber, intalneste-te cu ei in afara orelor de scoala, petreceti timp impreuna. Daca esti prieten cu cineva, esti prieten cu el/ea indiferent daca sunteti in aceeasi scoala sau nu.
Nu cred ca este o decizie buna sa te muti la un alt liceu si/sau la un alt profil doar pentru colegi. Consider ca trebuie sa te gandesti ce anume iti place sa studiezi, ce vrei sa faci in viitor si cu ce te va ajuta profilul de la liceu in viitor si in viata si in functie de asta sa iei o decizie, nu in functie de colegi.
Important este sa tii cont de ceea ce simti si sa nu ai regrete mai tarziu.

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Tot pe TPU era o intrebare despre unu care se mutase de la biologie.chimie parca la un alt profil si dupa dorea din nou la primul profil.
Ti-am zis asta ca sa te gandesti daca chiar merita.Fa ce crezi ca-i mai bine!

| Northern a răspuns:

Cred ca sunteti total dezorientati.Nu stiti ce vreti de la voi, va ganditi doar la tampenii si va puneti bazele pe niste himere.''M-am dus la filologie dar mie nu-mi place istoria''.Si eu aud tot timpul chestii de genul: ''M-am dus la mate-info, insa mie nu-mi place matematica''.Sa fim seriosi.

| sowhatt a răspuns:

Indura...de la filo pana la alimentara e ceva... in clasa a X-a o sa regreti crede-ma! e parerea mea.

| dyna_1486 a răspuns:

Ramai unde esti, daca te muti la industrie alimentara o sa te simti bine cu prietenii si cam atat.Acolo o sa ti se predea la un nivel mai redus decat la filo.Nu e vorba daca ar conta sau nu, trebuie sa te ajute pe viitor, dar acum depinde si ce facultate vrei sa urmezi.In orice caz, te-ar ajuta mai mult sa ramai unde esti, istoria e aiurea doar acum in clasa a 9-a, dupa o sa faci chestii mai interesante.Mult succes la scoala!

| Bajereanu_Iulian_1993 a răspuns:

Încearcă să te împrietenești cu colegii tăi, astfel îți vei distruge dușmanii, ceva de genu a spus și Lincoln.