| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am probleme la matematica.La toate materiile am medii bune, note mari dar la matematica si fizica sunt varza.La fizica ...mai merge, am 8 media dar la matematicaaa:-|. Profa face exercitii grele,cu aia buni bineinteles.M-am apucat de meditatii, inteleg dar la scoala tot asa e. Faza e ca mi-e frica tare de profa, spune ca ma lasa si toate astea.Suntem la o anumita lectie si profa ma intreaba de o lectie de anul trecutstraight face. Temele mi le fac, de invatat invat dar face tot posibilul sa imi demonstreze ca de fapt eu nu stiustraight face. Spune ca imi sterge notele de 8 si imi pune 4, m-am saturatsad.
Cand ma scoate la tabla tremur toata si incep sa plang fara sa imi faca ceva, e ciudat rau.Chiar daca stiu nu pot sa rezolv, ma pierd si imi spune ca de fapt nu am invatatsad.
Ce ma sfatuitisad? Deja nu mai suport

Răspuns Câştigător
| Horia_8139 a răspuns:

Depinde ce clasa esti... in a V-a sau a VI-a nu te-ai acomodat inca cu profesorii. Intr-a VII-a este cea mai grea materie, deci e normal. Dintr-a opta incolo, trebuie sa iti dai drumul. Tu te gandesti ca profa iti face un rau daca iti pune 4, nu-i nimic, e pierderea ei ca nu aprecieaza un copil bun, tot ce trebuie sa faci este sa impui psihicului tau sa se detaseze de emotii. Plus ca vei avea o placere sadica cand o vei vedea pe profa ca te intreaba si stii. Aaa...si nu-i nicio jena sa-i spui Nu asta am avut de pregatit pentru azi. Gata, la treaba! Hai la teme! funda?

4 răspunsuri:
| Stassy a răspuns:

Ma da' daca u stii dc sa-ti fii frica? esti la tabla, imagineaza'ti k e caietul tau, nu te vede nimeni ce lucrezi.Toti colegii is cu ochii in caietul lor si daca se uita la tabla inseamna k e o problema grea. Da' nu te teme, e normal sa gresesti.Fa prbleme la mate, pana nu mai poti, demonstreaza'i la profa aia tampita k nu esti chiarasa usor de manipulat sau ma rog.happy Da' acum serios.Cheamo pe mama ta la scoala, zii k profa aia ii o afurisita handicapata laughingrolling on the floor si da'o'n masa de treaba!
Uite matematica si fizica sunt niste materii logice.Au o rezolvare logica.Deci ori e neagra ori e alba.Incearca sa gandesti sigur, da'i in masa de colegi si de scorpia aia de mate [ am si eu una la franceza ] scrie ceea ce crezi, si gata. Daca profa aia tot nu intelege si tot asa te ameninta, ei bine, atunci ai dreptate. Poate asteapta mai mult de la tine, poate stie ca poti si te incearca.Da' daca nu e asa, atunci fii sigura k fimeia aia chiar ii o scorpie fara creier, nu'i merg bine hormonii si neuronii de la masa, no avortato cum trebu sau cv de genu.
Oricum, nu'i baga in seama.Profa aia n-are voie sa-ti schimbe notele.E nepermis, NU E IN REGULAMENT, e...nush..GRAV.Zi'o la domn director, e cv rau cu capu ei oricum...

| alinutzu50 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci emotii.Stiu asta din propria experienta ca de la emotii am picat examenul de condus.Deci incearca sa nu ai emotii si daca nu reusesti gandeste-te ca profesoara nu e acolo.

| ConstantinCyofu a răspuns:

Scapa de emoti si incearca sa faci daca ai posibilitate si niste meditati. fiindca sunt folosituare. si mai trebuie sa stii si teorie, formule ca sa le poti rezolva in rest e asemanator cu fizica. happy

| FenantrenAntracen a răspuns:

Învață și lecțiile din urma si de ani trecuți
Recapituleaza